Znamy maksymalny wiek człowieka

Naukowcy ustalili górną granicę wieku, której ludzkości nie uda się przekroczyć bez pomocy technologii.

Ludzkość od wieków poszukuje sposobu na zapewnienie sobie nieśmiertelności, niestety z naturą nie da się wygrać. Po raz kolejny udowodnili to naukowcy z Albert Einstein College of Medicine, którym udało się ustalić maksymalną długość życia człowieka. Dr. Jan Vijg profesor okulistyki, który brał udział w badaniach, przyznał na łamach magazynu Nature, że powoli zbliżamy się do granicy wieku, której nie będziemy w stanie przekroczyć.

Zespół naukowców polegał w swojej pracy na raportach o śmiertelności zebranych z 40 krajów oraz danych zebtanych przez International Database on Longevity. Na podstawie przeanalizowanych informacji naukowcy doszli do wniosku, że ludzie są w stanie dożywać do 115 lat, a 125 lat będzie granicą absolutną, której w żaden – naturalny – sposób nie będziemy w stanie przekroczyć.

Naszym największym wrogiem jest biologia, nie potrafimy i prawdopodobnie nigdy nie będziemy potrafili zatrzymać naturalnych mechanizmów starzenia się. Zespół prowadzony przez doktora Vijg zauważa również, że granica absolutna będzie osiągana zaledwie przez ułamek społeczeństwa, tak sędziwego wieku ma szansę dożyć mniej niż 1 osoba na 10 tysięcy. Warto przy okazji zauważyć, że jedna kobieta była bardzo blisko osiągnięcia wieku granicznego – Jeanne Clement zmarła w 1997 roku w wieku 122 lat.

Naukowcy nie wykluczają, że wskaźnik średniej długowieczności wzrośnie w ciągu najbliższych dziesięcioleci ze  wspomnianych 115 lat, ale nigdy nie przekroczy wartości granicznej. Przynajmniej do czasu, kiedy będziemy polegali wyłącznie na klasycznych metodach walki z długowiecznością.

Vijg stwierdził też, że wartości granicznej nie uda nam się pokonać wyłącznie dzięki inżynierii genetycznej. Możliwość modyfikowania kodu DNA może wydłużyć średnią długość życia człowieka, ale nawet ta metoda nie pozwoli nam wygrać ze śmiercią.

Jeśli chcemy odnaleźć mityczne źródło nieśmiertelności, musimy oswoić się nie tylko z inżynierią genetyczną, ale także z cybertechnologią. Tylko połączenie człowieka z maszyną może dać nam szansę na przekroczenie wieku granicznego.

Źródło

PODOBNE POSTY

Odpowiedz