Złośliwa muzyka może zmusić Siri do działania

Znaleziono nowy sposób na przejęcie kontroli nad smartfonem – muzyka może przejąć kontrolę nad Siri.

Wielkie korporacje pokroju Apple robią co mogą, aby uchronić nas przed atakami hackerów, niestety wraz z rozwojem technologii powstają nowe metody na wykradzenie naszych danych. Upowszechnienie się asystentów głosowych z pewnością ułatwi nam życie, jednak jednocześnie otworzy nową furtkę dla cyberprzestępców. W końcu jeśli jakieś urządzenie nieustannie nasłuchuje dźwięków otoczenia, ktoś może to wykorzystać. Na przykład preparując piosenkę, która przejmie kontrolę nad naszym sprzętem.

Taka sztuczna udała się naukowcom z Berkeley, którzy upublicznili raport CommanderSong, opisujący nowatorską metodę włamania się do smartfona. Zaprojektowali oni utwór muzyczny, który może wykorzystać asystenta głosowego do wykonania żądanej czynności. Co ciekawe, korzystając z tej metody można przygotować taki plik dźwiękowy, w którym polecenie nie będzie słyszalne dla człowieka, ale wychwyci je mikrofon w telefonie i automatycznie uruchomi Siri.

Przy wykorzystaniu tej metody można zmusić sprzęt do zrobienia zdjęcia czy wykonania połączenia telefonicznego, ale potencjalnych zastosowań tej metody może być znacznie więcej. Jak zauważyli dziennikarze Ubergizmo, na razie nikt nie wykorzystał luki do przeprowadzenia ataku na masową skalę, ale prędzej czy później twórcy asystentów głosowych będą musieli zastanowić się, jak załatać tę dziurę w oprogramowaniu.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz