Ziemniaki na marsie

Pamiętasz Matta Damona, który próbował przeżyć na Marsie uprawiając ziemniaki? Jeśli wydaje ci się, że takie rzeczy mogły zadziałać w filmie Marsjanin, pewnie zdziwisz się, gdy powiemy ci, że naukowcy też chcą zasadzić ziemniaki na Marsie.

Ludzkość odcisnęła już swoją stopę na Księżycu, jeśli chcemy dalej podbijać kosmos, musimy zwrócić swój wzrok w stronę Marsa, najbliższej planety, którą moglibyśmy skolonizować, może nawet terraformować. Aby to uczynić, musimy znaleźć sposób na zapewnienie sobie niezależne od Ziemi, marsjańskie źródło pożywienia. NASA we współpracy z peruwiańskim International Potato Center (CIP) prowadzi badania nad stworzeniem odmiany ziemniaków, które dawałyby plony na Czerwonej Planecie. Zanim naukowcy wystrzelą sadzonki kartofli w kosmos, wykorzystają peruwiańską pustynię Pampas de La Joya do odtworzenia warunków panujących na Marsie.

Projekt przyda się nie tylko przyszłym marsonautom, jak zauważa Joel Ranck z CIP, przyczyni się także do poprawy warunków życia na naszej planecie:

Chcemy, by ludzie zrozumieli, że jeśli uda nam się stworzyć ziemniaki, które będą w stanie przeżyć w ekstremalnych marsjańskich warunkach, ocalimy także wiele istnień tu, na Ziemi.

Źródło

PODOBNE POSTY

Odpowiedz