Zielone drogi Francji

Wbrew pozorom nie będziemy mówili o zieleniących się wioskach Prowansji. Francuzi chcą stworzyć drogi, które produkują prąd.

Nie od dziś sugeruje się, ze drogi idealnie nadają się do pokrycia panelami fotowoltaicznymi pobierającymi energię ze słońca. Gdyby każdą z nich zamienić w część wielkiego, światowego ogniwa, nie potrzebowalibyśmy żadnych innych źródeł energii. Lecz Francuzi nie ograniczają się wyłącznie do snucia futurystycznych wizji przyszłości, chcą wdrożyć pomysł fotowoltaicznych dróg do powszechnego użytku.

Francuski minister ds. ekologii, Ségolène Royal, zapowiedział, ze w ciągu najbliższych pięciu lat we Francji powstanie 1000km takich zielonych dróg. Jeśli wstępne wyliczenia potwierdzą się, dzięki tej sieci uda się dostarczyć energię 5 milionom obywateli, czyli 8% całej populacji Francji. Wbrew pozorom największym wyzwaniem nie są tu kwestie finansowe, a technologiczne: firma Colas odpowiedzialna za wdrożenie projektu będzie musiała przeprojektować strukturę drogi, by kilkutonowe pojazdy nie uszkodziły delikatnych ogniw. Same panele zostaną wykonane z elastycznych materiałów, które mogą rozciągać się i kurczyć pod wpływem temperatury.

Jeśli pilotażowy program zakończy się sukcesem, za kilkadziesiąt lat możemy na zawsze uwolnić się od kopalnych paliw i zasilać całe gospodarki ekologiczną, zieloną energią.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz