Żegnaj, Goo.gl

Ta użyteczna witryna przestanie funkcjonować już w przyszłym roku.

Odnośniki do stron internetowych często przybierają formę długich, niezrozumiałych ciągów znaków, których nie sposób zapamiętać. W 2009 roku programiści Google powołali do życia serwis Goo.gl skracający dowolny adres do długości kilkunastu znaków. Dzięki temu linki wyglądały znacznie czytelniej, a tworzone na ich podstawie kody QR przybierały znacznie prostszą formę. Niestety, podjęto decyzję o wyłączeniu usługi.

Firma poinformowała na swoim blogu o kolejnych krokach wygaszania serwisu. W pierwszej kolejności dostęp do niego stracą wszyscy anonimowi użytkownicy oraz ci klienci Google, którzy nigdy nie korzystali z Goo.gl, dla nich serwis stanie się niedostępny już 13 kwietnia. Oficjalne pożegnanie z usługą będzie miało miejsce 30 marca 2019 roku, kiedy firma wyłączy możliwość tworzenia nowych skróconych linków. Po upływie kolejnego roku użytkownicy stracą dostęp do konsoli, a co za tym idzie – możliwości wyeksportowania bazy danych.

Nie oznacza to jednak, że Google całkowicie wycofuje się ze skracania linków, wręcz przeciwnie. W miejsce Goo.gl powołano Firebase Dynamic Links – usługę pozwalającą tworzyć inteligentne, dynamiczne odnośniki, zaprojektowane z myślą o urządzeniach mobilnych. W przeciwieństwie do klasycznych linków nie prowadzą do jednego miejsca w sieci – w zależności od tego, na jakim urządzeniu je odpalimy, przeniosą nas do odpowiedniego miejsca w aplikacji lub na witrynę internetową. Sprytne i bardzo przydatne rozwiązanie.

To nie koniec dobrych informacji – chociaż dostęp do Goo.gl zostanie wkrótce wyłączony, linki utworzone za pośrednictwem tej usługi nie przestaną działać. A jeśli nie przekonuje cię FDL, zawsze możesz skorzystać z alternatywnych serwisów pokroju Bitly czy Ow.ly.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz