Zastrzyk z gąbek, który ratuje życie

Pod koniec 2015 roku zaprezentowano Xstat, urządzenie wystrzeliwujące gąbki, które tamują rany postrzałowe. Okazało się niezwykle skuteczne.

Wyobraź sobie, że zostałeś postrzelony, a krew sączy się z rany w zastraszającym tempie. Jeśli czegoś nie zrobisz, wykrwawisz się. Chyba, że pozwolisz lekarzowi wstrzyknąć sobie malutkie gąbeczki, które w ciągu 20 sekund zatamują krwotok. Brzmi niedorzecznie? Okazało się, że teoretycy mieli rację – taki zastrzyk może uratować życie wielu rannym żołnierzom. Dziennikarze Journal of Emergency Medical Services widzą w Xstat prawdziwą rewolucję.

W trakcie operowania jednego z rannych żołnierzy, lekarze przez 7 godzin próbowali wszelkich klasycznych metod zahamowania krwotoku. Niestety żadne próby zatamowania krwawienia nie przyniosły oczekiwanych skutków, a pacjent musiał przyjąć duże dawki krwi, by nie umrzeć na stole operacyjnym. Wtedy jeden z lekarzy zasugerował użycie Xstata – stan pacjenta szybko poprawił się i możliwe stało się przetransportowanie go do szpitala, gdzie zoperowano ranę.

Nawet jeśli Xstat wygląda dziwacznie, może uratować życie wielu ludzi. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa ten magiczny zastrzyk, odpal poniższy filmik:

PODOBNE POSTY

Odpowiedz