Zamiast odcisku palca – ludzkie myśli

Biometria wznosi się na wyżyny doskonałości, mimo to cyberprzestępcy i specjaliści ds. bezpieczeństwa wciąż znajdują sposób na obejście zabezpieczeń i sfałszowanie np. odcisków palców. Wkrótce może pojawić się zabezpieczenie doskonałe.

W smartfonach z najwyższej półki czytnik linii papilarnych to już powszechność, producenci przyzwyczaili się do tego, że spora część użytkowników poszukuje telefonów, które w najwyższym stopniu chronią ich prywatność. Zabezpieczenia biometryczne mają być skuteczną barierą dla przestępców, niestety okazuje się, że współczesne czytniki można oszukać wykorzystując zdjęcie linii papilarnych i drukarkę 3D. Czy to znaczy, że w żaden sposób nie da się zabezpieczyć wrażliwych danych? Niekoniecznie, można zastąpić zawodne odciski wzorem naszych myśli.

Tak, może i brzmi to nieprawdopodobnie, ale naukowcy z Bingham University od kilku lat pracują nad systemem zabezpieczeń, który będzie wykorzystywał wzór naszych fal mózgowych. Jak twierdzą, ta metoda zapewnia stuprocentową dokładność odczytów, a ich czytnik za każdym razem poprawnie rozpozna, czy urządzenie odblokowuje właściciel, czy osoba postronna.

Zanim jednak takie cudo trafi do naszych telefonów, miną jeszcze lata – w chwili obecnej system korzysta ze skanerów EEG umieszczonym w specjalnym zestawie słuchawkowym i wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, którą nie dysponują najszybsze smartfony. Ale nie można wykluczyć, że w przyszłości technologię uda się zminiaturyzować to tego stopnia, że czujniki zmieszczą się w malutkich pchełkach, a najlepsze smartfony bez problemu poradzą sobie z szybką analizą wzoru fal mózgowych.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz