Zamiast metra – powietrzny autobus

Chińczycy znaleźli genialny sposób na poradzenie sobie z korkami – dziwaczny autobus, który jeździ ponad zakorkowaną ulicą.

Intrygujący i szalony pomysł jednocześnie. „Rozkraczony autobus”, jak nazywają ten pojazd chińscy projektanci, ma usprawnić komunikację miejską w państwach azjatyckich, dla której największym wyzwaniem są zakorkowane ulice. Zamiast kopać kosztowne tunele metra, chiński rząd proponuje stworzenie autobusów szynowych poruszających się ponad dachami aut stojących w korku.

Takie rozwiązanie ma kilka istotnych zalet, a stosunkowo niskie koszty wdrożenia to tylko jeden z nich. Każdy taki autobus pomieści aż 1400 osób, znacznie więcej niż jakikolwiek inny środek komunikacji. Może też przekonać wielu ludzi do zamiany samochodu na szybszy i wygodniejszy sposób przemieszczania się po mieście – gdy kierowca zauważy, jak nad jego głową przemyka kilka takich autobusów, chętniej przesiądzie się do komunikacji miejskiej.

Pojazd taki byłby także znacznie bardziej ekologiczny niż spalinowe pojazdy – rozpędzałby się do 65 kilometrów na godzinę, wykorzystując wyłącznie silniki elektryczne.

Teraz czas na najważniejszą część tej wiadomości – nie jest to futurystyczny projekt, który nigdy nie doczeka się realizacji. Władze zapowiedziały, że pierwsze testy autobusów mogą ruszyć już w te wakacje. Ciekawe, czy ten pomysł przyjąłby się także w krajach europejskich.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz