Wydrukuj odcisk palca i odblokuj smartfona

Czytnik linii papilarnych w smartfonie miał zapewnić nam bezpieczeństwo. Jak się okazuje, można go oszukać przy wykorzystaniu drukarki.

Mogłoby się wydawać, że oszukanie czytnika linii papilarnych nie będzie zbyt łatwe. Uczeni z Michigan State University znaleźli dość prosty sposób na oszukanie urządzenia przy pomocy domowej drukarki. Zanim jednak rzucisz się do swojej poczciwej i wysłużonej plujki, by sprawdzić, musisz wiedzieć, że to obejścia systemu wykorzystano drukarkę atramentową i skaner z najwyższej półki, wykorzystano też specjalny papier oraz drogi tusz, za który zapłacono aż 350$. Z takim zestawem przystąpiono do do dzieła.

Aby oszukać skaner trzeba było wykorzystać atrament przewodzący prąd, wykorzystywany na co dzień do drukowania ścieżek na układach scalonych. Tusz musiał wyschnąć, zanim podjęto się próby złamania zabezpieczeń, ale wystarczyło 15 minut przygotowań, by opracować gotowy wydruk. Efekt? Udało się złamać zarówno zabezpieczenia Samsunga Galaxy S6 jak i Hyawei Honor 7, z iPhonem było nieco więcej problemów i sprzęt nie zawsze odblokowywał się przy wykorzystaniu fałszywego odcisku palca.

Choć możesz martwić się tym, że wystarczy prosty wydruk, by dobrać się do swojego smartfona, musisz pamiętać, że przestępca najpierw musiałby zdobyć twój odcisk palca, a potem fizycznie dobrać się do urządzenia. Dopóki to nie nastąpi, możesz się czuć względnie bezpieczny – wszak oszukanie czytnika linii papilarnych to tylko jeden sposób na wykradzenie twoich poufnych danych.

Pełny raport naukowców i opis przebiegu ich prac znajdziesz pod tym linkiem.

 

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz