Włam się do wirtualnej rafinerii ropy

Autor 27/09/17 Nauka Brak komentarzy

Kaspersky Lab ogłosił międzynarodowy konkurs Capture the Flag (CTF) w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego, w którym uczestnicy otrzymają możliwość włamania się do modelu zakładu produkcyjnego rafinerii ropy. Finały odbędą się 24 października 2017 r. w Szanghaju.

Kaspersky Lab CTF to unikatowe wyzwanie, które dotyczy różnych aspektów cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach i oferuje praktyczne możliwości przetestowania środowisk, jak również identyfikacji nowych luk w zabezpieczeniach oraz nowych wektorów zagrożeń w infrastrukturze. Ten międzynarodowy konkurs w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego daje szczególne korzyści branży energetycznej, paliwowej oraz transportowej — innymi słowy sektorom stanowiącym cześć infrastruktury krytycznej, które są niezbędne do funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Udany atak na jedną z takich branż mógłby spowodować katastrofalne szkody i skutki. CTF umożliwia ekspertom ds. bezpieczeństwa badanie wirtualnych elementów przemysłowych systemów sterowania w celu wykrycia nieoczywistych problemów w zakresie bezpieczeństwa, których można uniknąć w przyszłości. Ponadto pozwala przedsiębiorstwom poznać różne rodzaje możliwych ataków na rzeczywiste części infrastruktury, pomagając im zapewnić maksymalny poziom ochrony swoim sieciom przemysłowym przed obecnymi i przyszłymi zagrożeniami.

W tym roku zespoły biorące udział w konkursie Kaspersky Lab CTF zmierzą się z wyzwaniem polegającym na zaatakowaniu miniaturowego modelu procesowego, który stanowi kopię rzeczywistego zakładu produkcyjnego rafinerii ropy. Model reprezentuje urządzenia do rozładunku cystern kolejowych, złożone z pompy wirnikowej zmiennej prędkości, zbiorników magazynowych (rezerwuarów), wymiennika ciepła oraz zbiornika buforowego. Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie kilku urządzeń Internetu Rzeczy (IoT).

Konkurs w zakresie cyberbezpieczeństwa przemysłowego CTF 2017 jest organizowany we współpracy z chińską firmą Keen Cloud Tech. Finał odbędzie się 24 października 2017 r. podczas konferencji GeekPWN w Szanghaju, pierwszego na świecie konkursu hakerskiego w zakresie bezpieczeństwa „inteligentnego” życia.

Finały zostaną poprzedzone rundami kwalifikacyjnymi online, które odbędą się w dniach 6-8 października 2017 r. Uczestnicy dostaną do zrealizowania różne rodzaje zadań z kategorii Crypto, Reverse, Pwn, Web, Network i Fun.

Aby dowiedzieć się więcej na temat Kaspersky Lab CTF i zgłosić uczestnictwo, należy odwiedzić stronę https://ctf.kaspersky.com.

Rejestracji można dokonać do 8 października 2017 r.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz