Wciel się w Putina, Obamę lub kogo tylko zechcesz

Zbliża się nowa era manipulacji i śmiesznych filmików – naukowcy opracowali algorytm, który pozwoli „wcielić się” w dowolną osobę.

Nie, „algorytm” to nie jest nowoczesna, międzynarodowa wypożyczalnia strojów karnawałowych. Algorytm to… cóż, algorytm. Naukowcom udało się napisać oprogramowanie, które  analizuje mimikę twarzy osoby przed kamerą i nakłada ją na w czasie rzeczywistym na wcześniej zarejestrowane źródło, tj. zapętlony obraz przedstawiający twarz, którą chcemy zanimować. Efekt? Odpal poniższy film i przekonaj się, jak wygląda Władimir Putin, który wypowiada czyjeś słowa:

Algorytm nie trafi do sprzedaży (przynajmniej na razie), opracowano go w ramach projektu naukowego. Jednak bardzo łatwo wyobrazić sobie, że wykorzystując to narzędzie można włożyć w czyjeś usta słowa, których nigdy nie wypowiedział. Politycy oraz inne typy spod ciemnej gwiazdy zrobiłyby wszystko, by ta technologia wpadła w ich ręce.

Z drugiej strony można wykorzystać ją w znacznie przyjemniejszy i pożyteczniejszy sposób, moglibyśmy np. nagrać filmy z aktorami, którzy już dawno umarli – trzeba jeszcze tylko opracować syntezator mowy, który będzie imitować głos Marylin Monroe, by na nowo rozkoszować się tą pięknością światowego kina.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz