Usługi Google tylko dla zweryfikowanych urządzeń

Google nie chce, aby usługi firmy działały na niesprawdzonych urządzeniach.

Nic dziwnego, że Android jest najpopularniejszym systemem na świecie (nie tylko mobilnym), w końcu można odpalić go niemal na dowolnym sprzęcie: smartfony, tablety, zegarki czy telewizory, pojawia się niemal wszędzie i do działania nie wymaga najnowszych podzespołów. Z tego powodu na popularności zyskują także usługi Google takie jak Mapy czy Gmail. Jednak firmie nie podoba się to, że jej aplikacje są tak łatwo i powszechnie dostępne, dlatego postanowiła napsuć krwi niesfornym producentom.

Nie zrozummy się źle – w interesie Google jest zapewnienie jak najszerszego dostępu do świadczonych usług, jednak firma nie chce, aby korzystano z nich na urządzeniach, które nie spełniają standardów bezpieczeństwa. Co prawda korporacja od zawsze wymagała od producentów sprzętu i oprogramowania stosowania się do pewnych wytycznych, jednak nawet na urządzeniach bez certyfikatu Google mogliśmy – na własne ryzyko – korzystać z usług firmy. Teraz to się zmieni.

Firma zablokuje dostęp do usług Google z poziomu niecertyfikowanych urządzeń, co z jednej strony może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników, z drugiej zaś rozsierdzi tych klientów, którzy korzystają z autorskich ROM-ów z Androidem. Na szczęście firma nie chce iść na wojnę z użytkownikami zmodyfikowanego Androida i będziemy mogli wysłać firmie żądanie odblokowania dostępu do usług Google na konkretnym urządzeniu. Wgranie zmodyfikowanego systemu będzie nieco bardziej uciążliwe, ale miłośnicy autorskich ROM-ów wciąż będą mogli korzystać z Gmaila, Map czy YouTube’a.

Nie można wykluczyć, że dzięki tej prostej zmianie Google uda się zmobilizować projektantów smartfonów do większej staranności przy tworzeniu nowych urządzeń, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników Androida.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz