Tesla przetnie orbitę Marsa

Elon Musk dopiął swego – wysłał swoją Teslę w kosmos.

Świat potrzebuje wariatów-wizjonerów, to oni pchają postęp technologiczny do przodu. Elon Musk jest jednym z nich – kiedy kilka miesięcy temu zapowiedział, że wyśle na orbitę marsjańską swoją Teslę, wiele osób myślało, że to tylko żart. Ale Elon Musk nie żartuje. Kiedy mówi, że stworzy rakiety wielokrotnego użytku – robi je. Kiedy obiecuje wprowadzić do sprzedaży miotacz ognia, kiedy wyprzeda wszystkie czapki The Boring Company – dotrzymuje słowa. Kiedy zapowiada wysłanie Tesli Roadster na orbitę marsjańską – spełnia tę obietnicę.

Wczoraj firma SpaceX wystrzeliła w kosmos swoją największą rakietę, Falcon Heavy, którą zaprojektowano z myślą o misji marsjańskiej. Aby sprawdzić jej możliwości, Musk załadował na nią swoją Teslę Roadster i wysłać ją w stronę orbity Marsa. Mimo iż firma przeprowadziła już wiele udanych startów i lądowań rakiet Falcon 9, Musk dość chłodno podchodził do powodzenia tej misji. Ocenił szanse powodzenia tego przedsięwzięcia na 50%. Podejrzewał, że nawet jeśli uda się wystrzelić samochód w kosmos, może nie osiągnąć odpowiedniej prędkości, aby zbliżyć się do orbity Marsa. Stało się zgoła inaczej – Musk przestrzelił orbitę, jego samochód poleci znacznie dalej, niż zakładano. Pojazd prawdopodobnie zbliży się do orbity Ceres, planety karłowatej krążącej wewnątrz pasa asteroid między Marsem a Jowiszem.

Ta szaleńcza misja zakończyła się ogromnym sukcesem. Chociaż wysyłanie samochodu w kosmos może wydawać się absurdalnym pomysłem, tym eksperymentem Musk upiekł kilka pieczeni na jednym ogniu. Po pierwsze udowodnił, że rakiety Falcon Heavy mogą wynieść w kosmos duży ładunek i bezpiecznie wrócić na ziemię, a sam ładunek może dotrzeć na Marsa. Po drugie zrobił sobie doskonałą reklamę marki Tesla – zdjęcia jego Roadstera na tle Ziemi krążą po całym internecie. Tesla jest na ustach milionów ludzi, co z pewnością dobrze wpłynie na wizerunek firmy.

Jakie będą kolejne kroki SpaceX? Firma na pewno podejmie kolejne testy rakiet Falcon Heavy, aby za kilka lat regularnie wysyłać duże ładunki w kosmos oraz rozpocząć podbój Marsa na ogromną skalę i wysłać na niego pierwszą misję załogową.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz