Telefon modułowy, który się sprawdził

Kilku producentów postanowiło wprowadzić na rynek modułowe telefony, ale tylko jeden wyszedł z tego obronną ręką. Lenovo.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że modułowe telefony będą rządzić na rynku. Dziś wiemy, że wyłącznie Lenovo odnalazło się w tej branży i znalazło sposób na podtrzymywanie zainteresowania kolejnymi modułami. Spora w tym zasługa specjalnego programu partnerskiego, który ułatwia projektowanie autorskich Modsów.

Moto Mods Developer, bo o nim tu mowa, oddaje inicjatywę użytkownikom – tak, aby to oni sami dodawali do smartfonów najważniejsze dla nich funkcje tworząc własne moduły Moto Mods. Aby przystąpić do programu, wystarczy mieć pomysł, zarejestrować się na stronie https://developer.motorola.com i zakupić zestaw do stworzenia prototypu – Moto Mods Development Kit. Jedynym warunkiem stawianym przed chętnymi jest wymagana kompatybilność ze smartfonami z linii Moto Z, a ograniczeniem jest ich własna wyobraźnia, bo w ramach programu oprócz narzędzi firma oferuje także pełne wsparcie techniczne.

1E9A0366-Edit

1. Stwórz swój własny projekt

Najbardziej kreatywnym etapem, od którego trzeba zacząć jest pomysł na wyjątkowy moduł Moto Mods. Po raz pierwszy każdy inżynier, wynalazca, firma lub prywatna osoba, a także entuzjasta rozwiązań mobilnych, może zrealizować swój koncept oraz stworzyć nowy element ekosystemu Moto Mods. Dzięki temu ma realny wpływ na to, by smartfon stał się dokładni taki, o jakim do tej pory można było tylko marzyć. Moduły rozwijają wybrane cechy smartfonów Moto Z lub dodają nowe funkcje, które nigdy wcześniej nie były dostępne w telefonach. Projekt Moto Mods Developer daje niemal nieograniczone możliwości i jest inkubatorem innowacji z realnym potencjałem na to, by zrewolucjonizować rynek smartfonów na świecie. Przystępujący do programu otrzymują dostęp do platformy Moto Mods Platform gdzie znajduje się kompendium wiedzy na temat architektury ekosystemu, specyfikacji urządzeń, oprogramowania, a także praktyczne przykłady projektów rozpisane od A do Z i inne informacje techniczne niezbędne do stworzenia prototypu własnego modułu.

2. Zbuduj prototyp

Budowa prototypu odbywa się na bazie zakupionego Moto Mods Developer Kit (MDK). Zestaw zawiera wszystkie elementy niezbędne do stworzenia funkcjonalnego modułu, a także specjalne karty z projektami interfejsów, prezentujące wybrane możliwości oprogramowania poszczególnych funkcji. Na przykład Battery Personality Card pokazuje wybrane sposoby na wydłużenie wytrzymałości akumulatora w smartfonie lub możliwości zasilania modułu i działania niezależnie od urządzenia. Display Personality Card prezentuje z kolei możliwości zarządzania ekranem, podświetleniem, a także stworzenia dodatkowego wyświetlacza czy dedykowanego oprogramowania. Zakupiony MDK jest już wyposażony w niezbędne elementy umożliwiające współpracę ze smartfonami Moto Z, zatem twórcy mogą skupić się na samym pomyśle.

MM DP 3

3. Zdobądź certyfikat partnera i zacznij sprzedawać

Po zbudowaniu swojego własnego prototypu, zarówno od strony sprzętowej, jak i oprogramowania, użytkownik może wystąpić do firmy Lenovo z prośbą o przyznanie partnerskiego certyfikatu Moto Mod Partner Certification. Proces uzyskania takiego poświadczenia jest bardzo prosty i stanowi wstęp do rozpoczęcie sprzedaży swojego produktu, np. w ramach start-upu, czy na platformach crowdfundingowych.

Wszystkie genialne pomysły zwykłych użytkowników smartfonów zamiast leżeć schowane w szufladzie biurka mogą trafić do sprzedaży i być używane przez miliony osób na całym świecie. Albo tylko przez siebie samego – program nie narzuca modelu biznesowego, ale daje szansę na rozwój w wybrany przez siebie sposób.

Pod koniec 2016 roku Motorola, Lenovo i sieć Verizon Wireless weszły we współpracę z serwisem Indiegogo, który w oparciu o model crowdfundingu pozwala niezależnym wynalazcom na realizację swoich pomysłów i przy odpowiednim wsparciu finansowym pochodzącym od zainteresowanych internautów – także na uruchomienie sprzedaży gotowego produktu. Przed kreatywnymi twórcami pojawiła się szansa na stworzenie własnego modułu Moto Mods, a także przedstawienie go w centrali Lenovo oraz otrzymania wsparcia finansowego w wysokości 1 000 000$ na rozwój pomysłu i wprowadzenie go do sprzedaży.

Pierwszym etapem konkursu było zgłoszenie pomysłów na nowy Moto Mods. Najciekawsze z nich zostały nagrodzone smartfonem Moto Z oraz Moto Mods Developer Kit (MDK), czyli zestawem o wartości około 1000$, niezbędnym do stworzenia działającego prototypu modułu. Gotowe prototypy regularnie trafiały do serwisu Indiegogo, a twórcy rozpoczęli pozyskiwanie środków na ich realizację. W międzyczasie odbyły się także dwa hackatony – spotkania ze specjalistami Lenovo, na których można było przedstawić swój pomysł oraz skorzystać z technicznej pomocy przy tworzeniu urządzenia oraz porad w zakresie strategii crowdfundingowej. Najlepsze pomysły z hackatonów gwarantowały miejsce w finale konkursu i szansę na zdobycie nagrody głównej.

Wyzwanie, jakie postawiło Lenovo przed kreatywnymi twórcami znalazło wielu odbiorców. Do konkursu zgłoszono ponad 700 różnych projektów z 55 krajów, a do ścisłego finału trafiło 12 prototypów. Firma Lenovo wybierze 10 laureatów hackatonu oceniając kreatywność twórców, oryginalność pomysłów, potencjał rynkowy, użyteczność oraz popularność w serwisach crowdfundingowych. W kwietniu laureaci zostaną zaproszeni do centrali firmy w Chicago, gdzie będą mieć okazję zaprezentować swoje pomysły firmie Lenovo. Spotkanie będzie także miejscem, w którym jury wyłoni najciekawsze pomysły mające szansę na wprowadzenie ich do produkcji i otrzymania wsparcia finansowego na ten cel. Firma Lenovo przekaże milion dolarów do podziału na wybrane projekty.

Jednym z projektów, który trafił do finału konkursu i pozyskuje środki na realizację na platformie indiegogo jest Edge Mod – projekt wymyślony przez Tomasz Kruszczyńskiego i realizowany przez 5-osobowy, międzynarodowy zespół.

Informacja prasowa

PODOBNE POSTY

Odpowiedz