Tatuaże biometryczne

Hej, świetny zmywalny tatuaż, gdzie mogę kupić takie cudo?

Grubo się mylisz, jeśli myślisz, że to tylko zwykły tusz do ozdabiania ciała, który zmywa się pod bieżącą wodą. W tym małym plasterku silikonu ukryto w pełni funkcjonalny układ scalony wykonany z grafenu z domieszką złota.

Złoto! Czyli to nowy rodzaj biżuterii? Podoba mi się!

Hej, powiedziałem przecież, że to układ scalony, a nie tandetna ozdoba, w ogóle mnie nie słuchasz! Profesor Dae-Hyeong Kim z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego opracował sprzęt, który potrafi monitorować poziom cukru we krwi i zwiększać go w razie potrzeby. Dzięki temu życie cukrzyków stanie się znacznie łatwiejsze. Czujniki śledzą zmiany temperatury ciała oraz poziomu pH w pocie, następnie przesyłają te dane do smartfona, gdzie te są szczegółowo analizowane. Gdy poziom cukru okaże się zbyt niski, aplikacja wysyła polecenie uwolnienia metorfiny, a układ scalony umieszczony w specjalnej opasce wstrzykuje lek przy pomocy mikroskopowej igły, podwyższając poziom cukru.

Świetnie, czyli rozwiązaliśmy problem cukrzycy?

Nie do końca, gdyż projekt wciąż jest w fazie prototypu, a bransoleta nie może dostarczyć w jednym wstrzyknięciu tyle leku, ile potrzebuje dorosły pacjent. Dopracowania wymaga także technologia mierzenia temperatury – w chwili obecnej układ jest zbyt czuły i mógłby wstrzyknąć metorfinę, gdy skóra chorego rozgrzeje się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury zewnętrznej. Ale w przyszłości, gdy uda się pokonać te przeszkody, cukrzyca będzie znacznie mniej uciążliwa.

Źródło

Zdjęcie: Hui Won Yun/Seoul National University

PODOBNE POSTY

Odpowiedz