Szybki test LG Super UHD SJ850V – idealny do Netflixa

Wiemy, że każdy szuka telewizora o jak najlepszych parametrach i jakości obrazu. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na najwyższą półkę i kupić telewizor OLED. Właśnie dlatego na szybki test trafił do nas telewizor LG SuperUHD SJ850. Jako miłośnicy Netflixa szukaliśmy urządzenia, które pozwoli cieszyć się najlepszymi funkcjami takimi jak rozdzielczość 4K czy obraz HDR. Jak nowy telewizor LG poradził sobie z treściami o najwyższej dostępnej dziś jakości?

Zacznijmy ogólnie od jakości obrazu. Już fabrycznie dostrojony telewizor pozwala cieszyć oko pięknie wysyconymi kolorami, wysoką jasnością i bardzo dobrym kontrastem. Widać, że inżynierowie LG projektując matryce NanoCell postarali się wycisnąć z niej maksymalnie dużo. Czerń, choć nie jest tak dobra jak w telewizorach LG OLED, dzięki strefowym sterowaniem podświetleniem LED sprawuje się naprawdę bardzo dobrze i ciężko jest do niej przyczepić. 65SJ850 wyposażony jest w kilka trybów przygotowanych fabrycznie, jednak każdy z nich można w pewnym zakresie zmodyfikować. Dla prawdziwych maniaków zabawy z parametrami obrazu dostępne są dwa tryby ISF, w których liczba dostępnych do zmiany jest elementów jest ogromna. Dla większości osób wystarczające jednak będą lekko skorygowane pod względem jasności czy kontrastu tryby fabryczne.

Mocną przewagą konkurencyjną SuperUHD są bardzo szerokie kąty widzenia. Zastosowana w telewizorze nowatorski ekran NanoCell nie tylko wyraźnie poprawia kolorystykę i kontrast, ale także utrzymuje jakość obrazu właśnie pod dużymi kątami widzenia. Mogliśmy się cieszyć świetnym obrazem oglądając kolejne odcinki Stranger Things w sporym gronie. Niezależnie od tego, gdzie kto siedział, wszyscy widzieli tej samej jakości obraz. Nie każda współczesna matryca to zapewnia. U LG nie było mowy o zmianie kontrastu, jasności czy kolorystyki sceny co jest dużą zaletą, jeśli lubicie oglądać filmy i programy w większym gronie.

Łączność

Model 65SJ850 wyposażono w cztery złącza HDMI, trzy złącza USB, optyczne wyjście audio czy internetowe złącze RJ45. Jak na nowoczesny sprzęt przystało nie zabrakło także modułu Wi-Fi (w najnowszej wersji ac) i Bluetooth, ale także obsługi standardu Miracast (pozwala bezprzewodowo sklonować na telewizorze ekran telefonu) oraz WiDi (pozwala bezprzewodowo sklonować ekran komputera). Pod względem liczby dostępnych złącz i sposobów łączenia telewizora z urządzeniami peryferyjnymi nie można tej konstrukcji absolutnie nic zarzucić.

Obsługa i aplikacje

Najnowszy produkt LG działa pod kontrolą systemu operacyjnego webOS. To jeden z najbardziej przyjaznych dla użytkownika interfejsów, także za sprawą genialnego pilota Magic Remote. Działa on trochę jak laserowy wskaźnik czy też myszka komputerowa. Poruszając nim w powietrzu jednocześnie przesuwamy kursorem na ekranie – proste i bardzo intuicyjne.  Fabrycznie wgrane aplikacje pozwalają w prosty sposób przeglądać internet (np. głosowe dyktowanie, zamiast wpisywania z klawiatury ekranowej) i dają dostęp do wielu popularnych serwisów, jak choćby YouTube czy Facebook.

Dla nas najważniejszy był jednak Netlix (co ciekawe, kupując ten i inne modele LG dostajecie za darmo dostęp do Netflixa w wersji premium na trzy miesiące). LG zdaje sobie z popularności tego serwisu i umieściło na pilocie dedykowany przycisk uruchomiający tę aplikację. Dlaczego akurat ten serwis? Tutaj warto wspomnieć o kolejnej zalecie telewizora, czyli obsłudze standardów HDR10, HLG oraz DolbyVision. Co prawda wielu producentów chwali się obsługą HDR, ale tylko w urządzeniach LG zaimplementowano obsługę wszystkich najważniejszych standardów. Niezależnie zatem od tego, w jaki sposób został nakręcony materiał, ten telewizor poprawnie rozkoduje zawarte w sygnale informacje.  Dlaczego HDR jest tak ważne? O ile technologię 3D można było potraktować jako mało przydatną ciekawostkę, tak HDR wyraźnie wpływa na jakość obrazu. Nakręcony ten sposób materiał posiada dodatkowe informacje, które telewizor rozkodowuje i na tej podstawie buduje kolorystykę danej sceny lub filmu. Dodatkowo, LG Acitve HDR jest w stanie zoptymalizować praktycznie każdą klatkę obrazu. Oznacza to, że widzimy przepiękne przejścia tonalne, świetną i znacznie bogatszą kolorystykę, w sposób który widział podczas montażu reżyser. Netlix posiada sporo treści, które nie dość, że dostarczane są w rozdzielczości 4K, to jeszcze w jakości HDR. To dlatego połączenie tego serwisu z tym telewizorem tak dobrze się sprawdza i możemy nacieszyć oko prawdziwie kinową jakością obrazu.

Dźwięk

Dopełnieniem całości są głośniki, które LG zaprojektowało wspólnie z firmą harman/kardon. To konstrukcja typu 2.2 o łącznej mocy 2x20W. Grają całkiem poprawnie i głośno, jednak dla prawdziwych miłośników efektów dźwiękowych nie będą one wystarczające. Jeśli chcecie skorzystać np. z Dolby Atmos i znacznie pełniejszego dźwięku przestrzennego warto zainwestować w dodatkowy soundbar.

Podsumowanie

LG Super UHD 65SJ850 to jedna z ciekawszych propozycji dla tych wszystkich, którym marzy się OLED, ale jeszcze jest dla nich za drogi. Świetny obraz, przyjazna obsługa i wygoda korzystania z Netflixa (który dostaje się na pewien czas za darmo) są tutaj najmocniejszymi argumentami. Cena na dzień publikacji tekstu: około 7200 zł.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz