Sztuczna inteligencja w walce z programistami

Jeśli informatycy śmiali się z ciebie z powodu kierunku twoich studiów, pokaż im ten film. Niech zrzednie im mina.

Nie od dziś wiadomo, że rozwój sztucznej inteligencji odbije się na całym współczesnym społeczeństwie. Informatyzacja oraz automatyzacja dotyka niemal wszystkich dziedzin gospodarki, roboty i algorytmy uczą się nie tylko pokonywać mistrzów szachowych, potrafią także pisać krótkie relacje czy tłumaczyć teksty. Do niedawna uważało się, że automatyzacja może zagrozić niemal wyłącznie humanistom czy pracownikom fizycznym, teraz wiemy, że bać muszą się wszyscy. Także programiści.

Duński startup Ulzard Technologies IVS opracował sztuczną inteligencję pix2code, która sama napisze kod aplikacji bazując wyłącznie na zrzutach ekranu. Choć nie opracuje ona oprogramowania od zera, znacząco ułatwi programistom pracę.

Zasada działania sztucznej inteligencji jest dość prosta, użytkownik wskazuje jej obrazy, na których przedstawiono wygląd programu i na podstawie tych materiałów generowany jest kod opisujący m.in. proporcje okien, rozmieszczenie przycisków etc. Jak zauważają twórcy, sztuczna inteligencja w niektórych przypadkach może sprawdzić się lepiej niż informatyk pracujący nad kodem, gdyż zoptymalizuje wygląd i rozmieszczenie elementów tak, aby dobrze prezentowały się na wszystkich urządzeniach i systemach wykorzystywanych przez klienta, niezależnie od tego, czy korzysta on z aplikacji webowej, programu pod system stacjonarny czy mobilny.

Owszem, pix2code nie pozbawi pracy wszystkich programistów, ale to oprogramowanie jest najlepszym dowodem na to, że w dobie automatyzacji każdy może stać się zbędny. Nigdy nie wiadomo, jak daleko posunie się sztuczna inteligencja i czy w przyszłości programowanie aplikacji i gier nie będzie równie proste, co dziś tworzenie prezentacji multimedialnych. Na razie pix2code jest w fazach testów, ale twórcy planują upublicznić program jeszcze w tym roku.

Źródło

PODOBNE POSTY

Odpowiedz