Sztuczna inteligencja przyłapie uczniów na drzemce podczas nauki

Wkrótce uczniowie nie będą mogli przysypiać na lekcji. Zadba o to system rozpoznawania twarzy.

Władze szkoły średniej Hangzhou No. 14 Middle School w Chinach wkrótce wprowadzą system bezpieczeństwa, który może nie przypaść do gustu wielu uczniom. Placówka planuje wdrożyć system kamer bezpieczeństwa współpracujący ze sztuczną inteligencją zdolną do rozpoznawania twarzy uczniów. Rozwiązanie to ma przeciwdziałać zasypianiu dzieci na lekcji i ułatwić pracę dydaktykom.

System będzie w czasie rzeczywistym analizował wyraz twarzy uczniów i analizował ich nastrój, aby ustalić, czy są śpiący, szczęśliwi lub źli. Dane te będą w czasie rzeczywistym przesyłane do osoby prowadzącej zajęcia, aby ta wiedziała, co dzieje się w klasie.

Choć pojawiły się zastrzeżenia natury moralnej i oskarżenia o inwigilację uczniów, szkoła studzi emocje wokół wprowadzenia tego systemu i twierdzi, że sztuczna inteligencja będzie pobierała i analizowała dane wyłącznie na potrzeby zajęć, a jej celem ma być pogłębienie i poprawienie relacji uczeń-nauczyciel. Co więcej, podobno po miesiącu od wprowadzenia systemu uczniowie przestali mieć do niego uwagi i przyznali, że pomaga im w nauce.

Pozostaje tylko zastanowić się, na ile były to odpowiedzi wymuszone, wypowiedziane w obawie przed tym, co może czekać uczniów niezadowolonych z funkcjonowania sztucznej inteligencji w szkole.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz