Sztuczna inteligencja przewidzi naszą śmierć

Naukowcy opracowali algorytm, który precyzyjniej przewidzi datę śmierci chorych osób.

Lekarze od lat przedstawiają przewlekle chorym pacjentom prognozy dotyczące długości ich życia. Na podstawie objawów choroby i danych historycznych starają się przewidzieć, jak długo organizm będzie w stanie podtrzymać pacjenta przy życiu. Niestety, przewidywania te często mijają się z prawdą i chorzy umierają znacznie szybciej, niż przewidziano, albo dożywają późnej starości, wbrew prognozie lekarza prowadzącego.

Naukowcy ze Stanford postanowili pochylić się nad tym problemem i zaprojektować system sztucznej inteligencji, która precyzyjniej określa szacowaną długość życia. Efektem ich rozważąń jest praca o tytule Improving Palliative Care with Deep Learning, z którą możemy zapoznać się pod tym linkiem. Algorytm opracowany przez badaczy przeanalizował przeszło dwa miliony kart chorobowych i na ich podstawie opracował system przewidywania potencjalnej długości życia. Sztuczna Inteligencja nie jest oczywiście bezbłędna, ale wstępne badania wykazały, że jest w stanie przewidzieć przybliżoną datę śmierci pacjenta z 90-procentową skutecznością.

Przewidywania dotyczą oczywiści zgonu z powodu zdiagnozowanej choroby, a nie np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Dzięki tak wysokiej skuteczności algorytm znacząco wspomoże pracę lekarzy, umożliwiając im zaplanowanie i wdrożenie leczenia w najlepszym możliwym momencie. Pacjentom zaś zapewni większy spokój ducha, w końcu będą mogli dobrze przygotować się na przyjście nieuniknionego.

Źródło

PODOBNE POSTY

Odpowiedz