Superbudżetowe smartfony od Google

W tym miesiącu Google może zaprezentować światu pierwsze smartfony z systemem Android Go.

Na rynku mnóstwo jest tanich, budżetowych smartfonów dla najmniej wymagających użytkowników. Ale według Google na świecie wciąż jest mnóstwo osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup telefonu za równowartość kilkuset złotych. Z myślą o nich firma zaprojektowała specjalną odmianę Androida, system Android Go zoptymalizowany do pracy z urządzeniami z 1 gigabajtem pamięci RAM lub mniej. Go zaprezentowano już w zeszłym roku, ale do tej pory nie doczekał się oficjalnej premiery. Według informacji upublicznionych przez serwis Factor Daily, system zadebiutuje pod koniec miesiąca w Indiach, a pierwsze wykorzystujące go smartfony będą kosztowały 30 dolarów.

Do pracy nad urządzeniami Google zaprosił lokalne firmy Intex, Karbonn, Lava czy Micromax i to na ich barkach spocznie dotarcie z nowym systemem do klientów, którzy do tej pory stronili od smartfonów ze względu na ich wygórowaną cenę. Inżynierowie Google wspomogli ich projektując specjalne wersje takich aplikacji Email, Mapy czy YouTube, które będą w stanie funkcjonować na tych najprostszych urządzeniach.

Jeśli Android Go będzie dobrze zoptymalizowany, może wywołać małą rewolucję na rynku mobilnym i sprawić, że Google dotrze do zupełnie nowej grupy klientów. Same urządzenia mogą wydawać się bardzo ograniczone, ale warto pamiętać, że pierwsze supersmartfony na tle dzisiejszych sprzętów prezentują się równie ubogo – Samsung Galaxy S korzystał z 512 GB pamięci RAM oraz jednordzeniowego procesora Exynos 3310 taktowanego zegarem 1 GHz.

Pierwszą firmą, która wypuści sprzęt z Androidem Go, będzie Micromax, telefon zadebiutuje pod koniec tego miesiąca. Kilka tygodni później do sprzedaży wejdą telefony od konkurencyjnych firm. Google nie komentuje tych przecieków, ale nie zdziwimy się, jeśli okażą się prawdą – Androida Go zaprezentowano wiele miesięcy temu, najwyższy czas, aby w końcu trafił do klientów.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz