Studencki robot zachęci do uprawiania sportu

Autor 02/02/18 Nauka, Sport Brak komentarzy

Studenci Politechniki Rzeszowskiej konstruują robota SkyBot, który zachęca dzieci do aktywności fizycznej i umysłowej. Najmłodsi będą bowiem samodzielnie składać robota z modułów i wprawiać go w ruch własnym ruchem. Konstrukcja ma być gotowa już we wrześniu.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej (PRz) Katarzyna Kadaj-Kuca,  SkyBot został opracowany przez czterech studentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Ich projekt znalazł się wśród 3 zwycięskich pomysłów w 2. edycji konkursu CSR Masters – działaj z Henklem. Każdy ze zwycięzców otrzyma 5 tys. zł na realizację projektu.

Celem studentów PRz było zachęcenie uczniów szkół z terenów wiejskich do aktywności fizycznej, a także zainteresowanie ich programowaniem poprzez wspólne budowanie robotów. Wymyślili więc robota SkyBot, którego w ruch będzie mogła wprawić właśnie aktywność fizyczna. Ponadto – jak wyjaśnił jeden z pomysłodawców Mateusz Salach – robot ten nakłoni dzieci także do aktywności umysłowej.

Zadaniem dzieci będzie bowiem złożenie własnego robota z otrzymanych modułów. Następnie za pomocą odpowiednio zaprogramowanej opaski, zakładanej na rękę, będzie można wprawić robota w ruch.

„Roboty sterowane ruchami dziecka będą brały udział w wyścigu. Zwycięży to dziecko, którego robot dzięki precyzji i szybkości wykonanych ruchów najszybciej dotrze do mety” – wyjaśnił Salach.

Pomysłodawcy zapewniają, że we wrześniu ich wynalazek zostanie zaprezentowany dzieciom w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół w Nehrybce.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Agnieszka Pipała

PODOBNE POSTY

Odpowiedz