Startuje irańska sieć narodowa

W 2005 roku Iran zapowiedział stworzenie własnego internetu. Dziś realizuje swoje plany… częściowo.

Musiało minąć aż jedenaście lat, aż irańskie władze zakończyły pierwszy etap wdrażania narodowego internetu. Mówi się, iż dzięki wykorzystaniu kabli światłowodowych oraz lokalnych centrów danych ma być aż 60 razy szybszy niż klasyczny internet. Niestety, do oficjalnego odpalenia sieci pozostało jeszcze kilka miesięcy, władze planują, że wszystkie prace wdrożeniowe zakończą się dopiero w marcu 2017 roku i to wtedy sieć uzyska pełną prędkość i uniezależni Irańczyków od globalnego internetu. Przynajmniej tak twierdzą rządzący.

Dzięki sieci narodowej rządzący nie będą musieli polegać na globalnej infrastrukturze, a co za tym idzie, będą mniej wystawieni na ataki hackerów z państw tzw. Zachodu. Stany Zjednoczone już raz zahamowały projekt rozbudowy arsenału nuklearnego wprowadzając do irańskich elektrowni atomowych wirusa Stuxnet. Teraz przeprowadzenie takiego ataku będzie znacznie trudniejsze.

Ale władze Iranu zdecydowały się na stworzenie własnej sieci nie tylko po to, by zapewnić bezpieczeństwo strategicznym obiektom infrastrukturalnym, równie ważna okazała się możliwość pełnego kontrolowania wymiany informacji, a co za tym idzie – cenzurowanie treści niezgodnych z irańską wizją świata.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz