Stało się. Falcon 9 przejdzie do historii

SpaceX osiągnął swój cel – firma prowadzona przez Elona Muska pomyślnie wystrzeliła używaną rakietę Falcon 9.

Wiele wskazuje na to, że właśnie jesteśmy świadkami narodzin drugiej ery podboju kosmosu, wszystko za sprawą Elona Muska i jego zespołu. Firma SpaceX od sześciu lat pracowała nad projektem rakiet wielokrotnego użytku Falcon 9, które po wyniesieniu ładunku w przestrzeń kosmiczną bezpiecznie wrócą na ziemię, gdzie zostaną odświeżone i wykorzystane do kolejnych lotów.

Choć firmie udało się już sprowadzić kilka rakiet na ziemię, aż do wczoraj nie wykorzystano przy starcie używanej rakiety, każda kolejna misja była realizowana przy pomocy nowego modułu Falcon 9. Wczoraj Elon Musk udowodnił, że potrafi nie tylko sprowadzić rakietę na ziemię, ale także pomyślnie wysłać ją w kolejną misję. Sukces tego projektu może na dobre napędzić dalszy podbój układu słonecznego.

Dzięki rakietom wielokrotnego użytku wysyłanie ładunków w kosmos będzie znacznie tańsze – Falcon 9 pozwoli zaoszczędzić 6 milionów dolarów na każdym locie. Takie oszczędności pozwolą znacznie szybciej zrealizować tak ambitne cele jak ponowne lądowanie na Księżycu czy wysłanie człowieka na Marsa.

Ale to nie koniec wyzwań, jakie Elon Musk postawił przed swoim zespołem, kolejne jest jeszcze bardziej szalone – wysłanie używanego Falcona 9 na misję w ciągu 24 godzin od jego wylądowania.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz