Sony nauczy roboty gotować

Projektanci Sony chcą opracować robota, który zastąpi kucharzy i kelnerów.

Inżynierowie Sony od lat fascynują się robotyką. Aby to sobie uświadomić, wystarczy przypomnieć sobie uroczego psa-robota AIBO, który zadebiutował w 1999 roku. Co prawda po siedmiu latach sprzedaż zabawki zawieszono, ale na początku tego roku Japończycy wprowadzili do sklepów robota drugiej generacji, który w pełni wykorzystuje zdobycze współczesnej technologii – szybki internet LTE, przetwarzanie danych w chmurze czy uczenie maszynowe. Ale na produkcji zabawek zainteresowanie Sony się nie kończy.

Firma poinformowała, że chce we współpracy z naukowcami z Carnegie Mellon University opracować robota wykorzystującego sztuczną inteligencję do przygotowywania potraw oraz drinków. Projekt ma charakter ściśle badawczy, inżynierowie chcą sprawdzić, jak roboty poradzą sobie z wykonywaniem drobiazgowych, precyzyjnych i skomplikowanych czynności, a gotowanie wydaje się idealnym poletkiem testowym. Maszyny musiałyby nauczyć się korzystać z najróżniejszych narzędzi oraz przenosić delikatne przedmioty o najróżniejszych kształtach. W ramach prac badawczych inżynierowie chcą przyjrzeć się całemu procesowi przygotowywania i dostarczania żywności, od gotowania, poprzez pakowanie na wysyłce do klienta skończywszy.

Na rezultaty badań trzeba będzie poczekać, ale jeśli naukowcy dopną swego, możemy liczyć na małą rewolucję, nie tylko w branży gastronomicznej. Takie inteligentne roboty mogą sprawdzić się przy wykonywaniu wielu skomplikowanych prac zarówno w domu, jak i w firmie. Będą także kolejnym krokiem na drodze do totalnego wywrócenia porządku społecznego i zautomatyzowania naszego życia.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz