Smartfon inteligentny jak samochód

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Cambridge pracuje nad aplikacją na smartfony, która będzie równie sprytna jak systemy autonomicznego prowadzenia pojazdów.

Autonomiczne auta naszpikowano nowoczesną technologią, dzięki której prowadzą się same znacznie lepiej niż przy asyście kierowcy. Mogłoby się wydawać, że bez dokładnych danych GPS, danych pomiarowych oraz mnóstwa kamer nie byłyby w stanie funkcjonować. Naukowcy są odmiennego zdania.

Zespół z Uniwersytetu w Cambridge opracował dwie aplikacje, które symulują systemy sterujące autonomicznymi samochodami, aplikacje które możesz uruchomić na swoim smartfonie. Pierwsza z nich, SegNet, odpowiada za rozpoznawanie obiektów uchwyconych przez kamerę i ich kategoryzację, rozpozna m.in. jezdnię, chodnik, ludzi, znaki drogowe, rowerzystów oraz inne auta.

SegNet to inteligentna aplikacja, która uczy się poprzez doświadczanie nowych bodźców. W pierwszej fazie testów naukowcy przypisali każdemu z pikseli na 5000 zdjęć jedną z 12 kategorii i pozwolono oprogramowaniu przeanalizować te dane. W następnej fazie eksperymentu system dostrajano podczas jazd testowych. zespół odpowiedzialny za programowanie SegNet twierdzi, że ich system poprawnie rozpoznaje 90% pikseli i może funkcjonować zarówno w nocy jak i w trakcie dnia.

Druga aplikacja analizuje dane wsadowe i za ich pomocą lokalizuje położenie telefonu w przestrzeni. Podczas testów w Cambridge okazało się, że taki sposób lokalizacji urządzenia jest znacznie dokładniejszy niż korzystanie z GPS-u do nawigacji. Badacze zauważają, że na podobnej zasadzie funkcjonują wszystkie systemy zdalnego sterowania wykorzystywane w produkcji autonomicznych pojazdów.

Czy to znaczy, że po ściągnięciu kilku aplikacji zamienisz wysłużonego Tico na konkurenta samochodu od Google? Na pewno nie w ciągu kilku najbliższych lat, naukowcy chcą w pierwszej kolejności wykorzystać swoje badania do usprawnienia robotów domowych takich jak np. automatyczne odkurzacze. Jeśli na tym polu osiągną sukces, będziesz o krok od zrealizowania marzenia o inteligentnym Tico.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz