Smakuj przez internet

Przez internet można przesyłać obraz i dźwięk… a wkrótce również smak.

Oglądając w sieci wymuskane zdjęcia jedzenia, można się zaślinić. Ale nawet najlepsze zdjęcie w pełni nie odda tego, jak potrawa wygląda w rzeczywistości. Wszystko przez to, że poprzez ekran nie możemy poczuć jej smaku. Na (nie)szczęście są naukowcy, którzy pracują nad rozwiązaniem tego problemu.

Zespół badaczy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru przeprowadzają eksperymenty z przesyłaniem smaku lemoniady pomiędzy dwoma urządzeniami elektronicznymi. Stosując odpowiednie czujniki i elektrody analizują smak napoju, przetwarzają go na wersję cyfrową, przesyłają przez sieci i dostarczają do drugiego użytkownika. W chwili obecnej testy prowadzone są na lemoniadzie, ale jeśli przebiegną pomyślnie, nic nie stanie na przeszkodzie, aby w ten sam sposób przesyłać także inne smaki.

Warto zauważyć, w jak innowacyjny sposób imitowana jest lemoniada. „Odbiorca” smaku pije zwykłą wodę, której smak zmieniany jest przy wykorzystaniu impulsów elektrycznych, a kolor programowany za pośrednictwem diod LED.

Jeśli ten eksperyment przebiegnie pomyślnie, może okazać się, że w przyszłości nie będziemy kupowali napojów w butelkach a opłacali abonament na określoną ilość napoju symulowaną przez elektroniczną butelkę wypełnioną wodą, która będzie smakować na przykład jak cola.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz