SI spojrzy ci w oczy i powie, czy cierpisz na choroby serca

Sztuczna inteligencja od Google pomoże wykryć choroby serca.

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie ryzyka na zawał serca: niewłaściwe odżywianie się, niewystarczająca ilość odpoczynku czy stresujący styl życia. Niestety, przewidywanie zawałów nie jest już takie łatwe, wymaga przeprowadzania regularnych badań, często takich o charakterze inwazyjnym. Inżynierowie Google postanowili pochylić się nad tym problemem i zaprząc do pracy sztuczną inteligencję. Jak się okazało, algorytmy opracowane przez naukowców mogą przewidzieć ryzyko wystąpienia chorób serca poprzez zeskanowanie oczu pacjenta.

Choć brzmi to jak marzenia entuzjastów prozy science-fiction, dzieje się na naszych oczach – badania opisujące tę technologie zostały opublikowane na łamach magazynu naukowego Nature. Dzięki zeskanowaniu obrazu dna oka algorytm jest w stanie oszacować wiek pacjenta, ciśnienie jego krwi a nawet określić, czy pali papierosy. To jedna z najszybszych metod analizowania stanu zdrowia badanego, a jej największa zaleta tkwi w tym, że w pewnych okolicznościach może zastąpić konieczność przeprowadzania analizy krwi. Dzięki temu badania można przeprowadzić mniej inwazyjnie oraz znacznie szybciej.

Na razie mamy do czynienia wyłącznie z intrygującym projektem badawczym, ale nie można wykluczyć, że kiedy w przyszłości ta metoda na dobre się upowszechni, pozwoli skuteczniej diagnozować pacjentów i szybciej wykryć ryzyko chorób serca.

Źródło

PODOBNE POSTY

Odpowiedz