Samsung QLED jako telewizor do gier

Aby w pełni docenić piękno współczesnych gier AAA, należy odpalać je na porządnym telewizorze. Według Samsunga najlepiej nadają się do tego urządzenia z serii QLED.

Do niedawna telewizory 4K stanowiły jedynie ciekawostkę technologiczną – dostęp do treści w wysokiej rozdzielczości był mocno ograniczony, większość stacji telewizyjnych miała problem z przesiadką na format 1080p, filmów 4K na płytach Blu-ray było jak na lekarstwo, serwisy strumieniujące w 4K były niedostępne, a o graniu w 4K mogli pomarzyć nawet posiadacze pecetów.

Obecnie sytuacja wygląda zgoła inaczej: inteligentne telewizory spowszedniały, karnety Netfliksa można kupić w kiosku, a konsole z najwyższej półki w końcu radzą sobie z przetwarzaniem treści 4K. I o ile producenci od dawna starają się dopieścić miłośników kina, to do graczy często podchodzono po macoszemu, zakładając, że od sprzętu wymagają dokładnie tego samego, co kinomani. Niestety, to tak nie działa, dobry telewizor do gier cechuje się nie tylko doskonałym obrazem.

Inżynierowie Samsunga zdają sobie z tego sprawę, dlatego projektując telewizory z serii QLED zadbali o to, aby spełniały one oczekiwania graczy. Piękny slogan, lecz jak te słowa przekładają się na rzeczywistość?

Input Lag – persona non grata

Na rynku dostępnych jest mnóstwo monitorów dla graczy – wyposażono je w najlepsze matryce na rynku, technologie upłynniające rozgrywkę (G-Sync lub FreeSync) oraz rozwiązania minimalizujące opóźnienia wyświetlania (Input Lag). Najlepsze modele są w stanie pokazać obraz kilkanaście milisekund od wygenerowania go przez kartę graficzną, dzięki czemu gracz może błyskawicznie zareagować na to, co dzieje się na ekranie.

Niestety, producenci telewizorów przez lata nie byli skorzy do informowania o opóźnieniach w przesyłaniu sygnału. Gracze musieli szukać tych informacji w internecie albo na własną rękę sprawdzać, jak szybko telewizor reaguje na wychylenia gałek analogowych i naciskanie przycisków.

Samsung, podobnie jak inni producenci telewizorów, postanowił z tym skończyć i potraktować z należytą powagą klientów, którzy kupują telewizory do gier, a nie tylko do filmów. W urządzeniach z serii QLED zaimplementowano Tryb Gry, dzięki któremu telewizor wyłącza wszystkie filtry oraz procesy spowalniające wyświetlanie obrazu. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się rozgrywką przy zadowalająco niskim Input Lagu sięgającym – w zależności od modelu – od 20 do 24 milisekund. To absolutna czołówka wśród telewizorów, a Samsung nie boi się informować graczy o tym niezwykle ważnym parametrze.

Podłącz i graj

Projektanci QLED-ów zaimplementowali także funkcję autowykrywania, umożliwiającą szybkie wejście do świata gry. Po podłączeniu konsoli do telewizora będziemy mogli za pomocą jednego pilota Smart Control sterować wszystkimi źródłami obrazu.

Samsung zadbał także o graczy, którzy nie mają konsoli, ale chcieliby cieszyć się najnowszymi tytułami. To z myślą o nich w QLED-ach zainstalowano aplikacje GameFly oraz Steam Link. Dzięki tej pierwszej po opłaceniu subskrypcji możemy grać w dziesiątki tytułów strumieniowanych z chmury, Steam Link umożliwi zaś przesyłanie gier z domowego peceta.

Obraz przede wszystkim

Konsole w pełni wykorzystają także potencjał matryc QLED. Gry będziemy w stanie wyświetlić w rozdzielczości 4K, a dzięki zastosowaniu technologii HDR obraz nabierze niesamowitej głębi – obsługa szerokiego zakresu tonalnego kolorów pozwoli wyświetlić jednocześnie bardzo jasny i ciemnych elementów na jednej klatce. Sceny przedzierania się przez mroczne jaskinie z pochodnią w ręku będą prezentować się niesamowicie.

Warto także zauważyć, że telewizory QLED obok klasycznego standardu HDR10 wprowadzają nowy, HDR10+. Wykorzystuje on dynamiczne metadane, dzięki którym telewizor analizuje i koryguje każdą klatkę wyświetlanego obrazu. Efekt? Doskonałe kolory i realizm gry.

Wszystkie te innowacje sprawią, że granie na telewizorze będzie jeszcze przyjemniejsze. Niski Input Lag, łatwa obsługa i doskonały obraz – to tego gracze oczekują od telewizorów i wszystko to znajdą w QLED-ach.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz