Samsung i Sennheiser stworzą „słuchawki 3D”

Wirtualna rzeczywistość to nie tylko obraz, to także dźwięk. Ten drugi ulepszą Samsung i Sennheiser.

Dźwięk trójwymiarowy, zwany również binauralnym, to klucz do pełnego doświadczenia rzeczywistości wirtualnej. Technologia ta umożliwia precyzyjne odtworzenie sceny dźwiękowej za pośrednictwem słuchawek, zupełnie tak, jakbyśmy znajdowali się w centrum nagrania. Przypomina to słuchanie muzyki za pośrednictwem zaawansowanego systemu dźwięku przestrzennego, ale zamiast siedzieć w specjalnie skonstruowanym pokoju odsłuchowym, korzystamy z wygodnych słuchawek.

Proces opracowywania takich nagrań jest dość prosty, polega na rejestrowaniu dźwięków przy wykorzystaniu dwóch mikrofonów ułożonych względem siebie tak, jak nasze uszy. Już na początku roku mieliśmy okazję poznać słuchawki douszne Ambeo Smart Surround od Sennheisera, które korzystały z tej technologii, jednak producent zapowiedział, że będą współpracować jedynie z iPhonem. Dziś zmienia zdanie i wyciąga rękę w stronę największego wroga Apple, Samsunga.

Szef firmy, Andreas Sennheiser, otwarcie przyznał, że dzięki Samsungowi technologia Ambeo będzie mogła na dobre zadomowić się wśród użytkowników Androida, ale wybranie koreańskiego koncernu na strategicznego partnera ma także drugie dno, a jest nim wspomniana na wstępie rzeczywistość wirtualna.

Samsung jest dziś liderem na rynku mobilnych systemów VR: wykorzystuje w goglach Gear VR rozwiązania Oculusa i jednocześnie produkuje poręczne kamery sferyczne, które są idealnym dopełnieniem dla słuchawek Sennheisera. Jeśli współpraca między oboma markami będzie przebiegać pomyślnie, na fali rosnącej popularności rzeczywistości wirtualnej Ambeo Smart Surround zyskają na znaczeniu. Zyskają wszyscy – Samsung, Sennheiser oraz klienci, którzy podczas oglądania filmów przestrzennych nagranych kamerą sferyczną i słuchawkami binauralnymi będą mieli wrażenie, że znajdują się w samym centrum akcji.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz