Samolot pionowego startu od DARPA

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności postanowiła opracować projekt samolotu transportowego pionowego startu.

Ach, któż jak nie szaloni naukowcy z DARPA mogli wziąć na siebie trud stworzenia tak niesamowitego projektu. Ostatnie wieści z frontu dowodzą, że agencja rozpoczęła proces wdrażania projektu w życie i naukowcy z Aurora Flight Sciences mają za zadanie stworzyć prototypową jednostkę konceptualnego samolotu VTOL X-Plane. LightningStrike, bo tak oficjalnie będzie nazywał się nowy samolot, ma być zdolny do pionowego startu charakterystycznego dla helikopterów, a jednocześnie osiągać prędkość i zwrotność typową dla klasycznych samolotów.

W chwili obecnej projekt istnieje wyłącznie na papierze (oraz wizualizacji widocznej powyżej), ale specjaliści z DARPA zrobią wszystko, by wdrożyć go w życie w ciągu kilku najbliższych lat. Aurora Flight Sciences otrzymała przeszło 89 milionów dolarów na rozwój projektu, a przedstawiciele agencji liczą na to, że już w 2018 roku VTOL X-Plane wzniesie się w powietrze.

VTOL X-Plane nie trafi w ciągu kilku najbliższych lat do masowej produkcji, ale jest niezwykle ważny ze względu na swoje potencjalne możliwości. Wyobraźcie sobie elektryczny samolot, który jest cichszy, mniej paliwożerny i w pełni funkcjonalny, a na dodatek może lądować i startować tam, gdzie nie ma pasa startowego – zauważa Ashish Bagai, program manager w DARPA.

Choć projekt jest jeszcze w powijakach, już teraz agencja podaje przybliżone parametry  samolotu. Sztywne, obracane skrzydła zostaną wyposażone w silniki elektryczne do pionowego startu oraz dwa mniejsze, pełniące rolę stateczników. Samolot ma rozwinąć prędkość od 300 do 400 węzłów, a jego ładowność wyniesie około 4,5 tony.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz