Samochody i ciężarówki Volvo ostrzegą się o korkach

Koncern Volvo planuje usprawnić systemy przewidywania korków.

Aplikacje nawigacyjne pokroju Map Google od dawna zbierają informacje o położeniu użytkowników ruchu drogowego, aby na podstawie tych danych dostarczyć informacje o korkach, wypadkach oraz innych zdarzeniach komunikacyjnych. Podobne rozwiązania testują także koncerny motoryzacyjne, które chcą stworzyć własne systemy monitorowania ruchu drogowego. Wśród nich jest firma Volvo, która testuje m.in. system monitorowania korków (Real Time Traffic Information) czy ostrzegania o zagrożeniach na drodze (Hazard Light Alert). Korporacja postanowiła pójść o krok dalej i rozszerzyć działanie tej drugiej usługi, łącząc kierowców tirów oraz aut osobowych.

Nowa usługa ma wykorzystywać chmurę danych do precyzyjnego lokalizowania wydarzeń na drodze. W przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań firmy, oprogramowanie będzie zbierać dane zebrane zarówno przez auta osobowe, jak i ciężarowe, co pozwoli zwiększyć dokładność pomiarów. Przedstawiciele koncernu zakładają, że dzięki takiemu zintegrowanemu systemowi uda się poprawić komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, w czasie rzeczywistym dostarczając informacje o wypadkach w najbliższej okolicy.

Niestety, taka usługa ma jedną zasadniczą wadę – zbiera dane wyłącznie od użytkowników pojazdów jednej marki, co może odbić się na jej funkcjonalności.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz