Rzeczywistość rozszerzona w soczewkach

Technologia VR jest dziś na ustach wszystkich tych,  który interesują się rynkiem rozrywkowym. Ale to nie HTC Vive czy Oculus Rift mogą zwiastować prawdziwą zmianę. Samsung ma w zanadrzu przełomową technologię.

Dziennikarze z SamMobile przypomnieli niezwykle obiecujący wniosek patentowy, który może wywrócić do góry nogami cały rynek urządzeń VR. Soczewki kontaktowe, które widzisz na rycinach, to pomysł Samsunga na konkurencję dla okularów pokroju Google Glass. Idea stworzenia takiego sprzętu narodziła się już dawno, wniosek zgłoszono w 2014 roku, jednak do tej pory wciąż nie wykorzystano go w żadnym oficjalnym projekcie. Nie można jednak wykluczyć, że za kilka lat takie soczewki ujrzą światło dzienne, zwłaszcza że prace nad biosoczewkami dla diabetyków są już na bardzo zaawansowanym poziomie. Zaprojektowano je by walczyć z cukrzycą, ale gdy naukowcy nauczą się tworzyć elektronikę przyjazną dla naszego oka, soczewki VR i AR będą na wyciągnięcie ręki.

Samsung-Smart-Contact-Lenses_3

W zgłoszeniu patentowym opisano nie tylko małe wyświetlacze wmontowane w soczewki, opisano także aparaty i czujniki, które miałyby przenieść nas na wyższy poziom technologicznego zaawansowania. Dziś może wydawać się, że takie rozwiązania są daleko poza naszym zasięgiem, ale nie można wykluczyć, że sukces okularów VR wpłynie na wyjęcie tego projektu z zamrażalki. Za 5-10 lat możemy obudzić się w świecie, w którym smartfony zostaną pozbawione ekranów, będą pełniły rolę jednostki obliczeniowej, a wszystkie obrazy będą wysyłane bezpośrednio do soczewki. To samo może czekać współczesne okulary VR, które trafią do muzeum, a do świata wirtualnego przeniesie nas komputer, który wygeneruje obraz dla dwojga oczu i dostarczy go do małych, przezroczystych ekranów spoczywających na naszych gałkach ocznych.

Tak może wyglądać przyszłość technologii, jeśli tylko Samsung zechce wykorzystać swój patent i będzie w stanie wdrożyć do masowej produkcji te soczewki.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz