Rząd chce stworzyć strategię rozwoju sztucznej inteligencji

Autor 14/06/18 Nauka Brak komentarzy

Minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin chce, aby rząd zajął się tematyką sztucznej inteligencji. Prace mają ruszyć jesienią.

Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji. Tegoroczny Impact jest dla mnie wstępem i inspiracją do tego co nastąpi jesienią – mówił na inauguracji kongresu Impact’18 w Krakowie wicepremier, min. nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak zapowiedział, jesienią zwoła „sojusz” na rzecz narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. W gronie technologicznych liderów, a także z udziałem naukowców, postaramy się wypracować założenia tej strategii – wyjaśnił wicepremier.

Jego zdaniem nie możemy już dłużej zwlekać z uruchomieniem tego programu. Zaczęła się wielka rewolucja, trwa wielka zmiana. Mamy potencjał. Przygotujemy narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji i razem zrobimy wszystko, żeby być w światowej czołówce – zaakcentował.

O sztucznej inteligencji będą rozmawiać uczestnicy kongresu Impact’18. Gościem spotkania jest m.in. słynny robot humanoidalny – Sophia, wyprodukowany w Hongkongu. Podczas kongresu Sophia występuje publicznie, w środę otrzymała już indeks Akademii Górniczo-Hutniczej.

Wicepremier zwrócił uwagę, że o sztucznej inteligencji (AI) zrobiło się szczególnie głośno w ostatnich miesiącach za sprawą polityków – prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że do 2025 r. Państwo Środka zamierza stać się niekwestionowanym liderem AI na świecie. W ślad za tą deklaracją – mówił Gowin – poszła konkretna decyzja: Chiny przeznaczają 2 mld dol. na budowę centrum badającego i rozwijającego sztuczną inteligencję. Także Francja i Niemcy – mówił wicepremier – zamierzają rozwijać badania nad sztuczną inteligencją.

Musimy się liczyć z tym, że kolejne kraje Europy i świata będą wchodziły bardzo dynamicznie w przestrzeń sztucznej inteligencji, Polska nie może pozostawać w tyle. Jesteśmy w takim momencie, kiedy nie dzieli nas przepaść od tych najlepiej rozwijających się w obszarze AI krajów – powiedział Gowin.

Jak mówił, wielu ludzi „rozpaliły” wyniki ogłoszonego w ub. r. raportu, z którego wynika, że do 2030 r. roboty przejmą nawet do 800 mln miejsc pracy. W krajach rozwinietych – mówił wicepremier – jedna trzecia pracowników zatrudnionych obecnie zostałaby zastąpiona przez maszyny.

To wywołuje lęki, podobnie jak każda z poprzednich rewolucji gospodarczych. Ale poprzednie rewolucje doprowadziły do sukcesów gospodarczych, do postępu. Jestem przekonany, że tak będzie i z tą rewolucją – powiedział min. nauki i szkolnictwa wyższego.

Podkreślił, że inwestycja w sztuczną inteligencję zawsze musi być inwestowaniem w człowieka, który jest twórcą sztucznej inteligencji.

Wicepremier przywołał także badania Aleksandry Przegalińskiej, według których kontakt z maszyną humanoidalną budzi stres u ludzi. Dużo większy komfort zapewnia kontakt z maszyną, która nie przypomina człowieka, choć na poziomie algorytmów, zbioru danych itd. jest identyczna z humanoidalnym bliźniakiem – opisywał, podkreślając talent i potencjał polskich uczonych.

Gowin jest inicjatorem kongresu Impact, który w Krakowie odbywa się po raz trzeci. Kongres organizuje specjalnie do tego powołana fundacja. Wydarzenie jest poświęcone gospodarce, nowym technologiom i nauce. Impact’18 odbywa się w ICE Kraków w środę i czwartek. W tegorocznej edycji udział bierze 6 tys. gości, 250 mówców, w tym przedstawiciele rządu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Beata Kołodziej

PODOBNE POSTY

Odpowiedz