Roboty na implanty

W przyszłości transplantolodzy nie będą polegać na ludziach. Zastąpią ich roboty.

Transplantologia od lat jest uzależniona od dawców; ktoś musi zginąć lub oddać jeden ze swoich organów, aby uratować drugiemu człowiekowi życie lub zdrowie. Naukowcy liczą na to, że w przyszłości wszystkie potrzebne narządy będziemy mogli wydrukować na biodrukarce, ale zanim to nastąpi, minie jeszcze wiele lat. Za to już wkrótce możemy stworzyć roboty, które pozwolą szybciej i łatwiej przeszczepiać skórę.

Badacze z Oxfordu zaprezentowali dość odważny sposób na hodowanie komórek skóry – proponują, aby zaprojektować roboty, na których rozwijałaby się skóra do przeszczepów, dzięki czemu lekarze mieliby szybszy i łatwiejszy dostęp do niej w razie konieczności przeprowadzenia transplantacji. Pomysł ten to zalążek ambitnego projektu, w którym roboty mogłyby być „dawcami” również innych narządów hodowanych w hybrydowym, mechaniczno-biologicznym ciele.

Wbrew pozorom nie jest to pomysł z gatunku science-fiction, co więcej, istnieją medyczne przesłanki do stworzenia takiego robota – mógłby on symulować budowę pacjenta, dzięki czemu komórki byłyby namnażane w odpowiednim kształcie, co ułatwiałoby przeprowadzenie przeszczepu. Przy okazji takie hybrydy przysłużyłyby się do znacznego zredukowania liczby testów dermatologicznych przeprowadzanych na zwierzętach, nowe kosmetyki mogłyby być testowane bezpośrednio na biorobotycznym organizmie.

Teraz pozostaje nam tylko jedno: zadać sobie pytanie o to, kiedy ta technologia stanie się rzeczywistością.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz