Raspberry Pi 3 u bram

Nadchodzi kolejny mikrokomputer, który pozwoli ci wyzwolić swoją kreatywność i stworzyć własne inteligentne gadżety.

Pikokomputery z roku na rok zyskują coraz większą popularność, a ich moc zwiększa się z każdym kolejnym modelem Raspberry Model B spotkał się z tak dobrym przyjęciem, że na jego zakup zdecydowało się aż 8 milionów osób. Z tej okazji Raspberry Pi Foundation wydaje następny model, który będzie jeszcze sprawniejszy, niż swój poprzednik, ale jego cena nie wzrośnie. Poznaj komputer Raspberry Pi 3 z modułami WiFi oraz Bluetooh, za który zapłacisz 35$.

Sercem nowej zabawki jest czterordzeniowy, 64-bitowy procesor ARM Cortex A53 taktowany zegarem 1,2MHz. Jak twierdzi Eben Upton, CEO Raspberry Pi Foundation, układ jest dwukrotnie szybszy od swojego poprzednika, A53 w trybie 32-bitowym, przy takim samym taktowaniu jak A7, jest od niego aż o 20-30% wydajniejszy.

Pod obudową wciąż znajdziemy 1GB pamięci RAM, lecz zamiast kości 450MHz zastosowano kość 900MHz. Przyspieszono także kartę graficzną, VideoCore IV może pochwalić się taktowaniem 400MHz. Przy tych wszystkich zmianach nie zmieniła się wielkość urządzenia, choć dzięki zamontowaniu modułów WiFi oraz Bluetooth na płytce nie ma potrzeby podpinania dodatkowych modułów przez USB, by wyposażyć swoje gadżety w łączność bezprzewodową. Za kilka miesięcy zobaczymy, czy przesiadka na 64-bitowego Raspberry Pi zaowocuje wysypem nowych, jeszcze inteligentniejszych gadżetów stworzonych przez pasjonatów.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz