Rakieta od SpaceX wylądowała

Elon Musk dopiął swego. Po wielu nieudanych próbach w końcu udało się wystrzelić rakietę Falcon 9 i bezpiecznie sprowadzić ją na ziemię. To może być początek nowej ery lotów kosmicznych.

 

Jedną z największych przeszkód w eksploracji kosmosu są rosnące koszty wystrzeliwania ładunków na orbitę okołoziemską. NASA nie dysponuje tak dużym budżetem jak w czasach Zimnej Wojny, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie liczby lotów. Firmy takie jak SpaceX chcą wysyłać w kosmos prywatne rakiety i pomóc rządowym agencjom w ich misjach. Elon Musk ma już na swoim koncie udane starty małych jednostek, lecz to w rakietach pokroju Falcon 9 upatruje się przyszłość programów kosmicznych: są wystarczająco duże, by przenosić duże ładunki, które mogą posłużyć m.in. do budowy stacji orbitalnych lub bazy kosmicznej na powierzchni Księżyca.

SpaceX wystrzelił w tym roku sześć rakiet Falcon 9, jednak dopiero ostatnia z nich nie tylko wyniosła ładunek na niską orbitę okołoziemską, ale także bezpiecznie wylądowała po wykonaniu zadania. Jeśli uda się przeprowadzić kolejne udane próby, możemy spodziewać się wznowienia intensywnej eksploracji Układu Słonecznego. Elon Musk chciałby w ciągu kilku dziesięcioleci wysłać człowieka na Marsa, a projekt Falcon 9 jest jednym z ważniejszych kroków  na drodze do podbicia czerwonej planety; jeśli zakończy się sukcesem, nie tylko polecimy na Czerwoną Planetę, ale także będziemy mogli z niej wrócić. Odpal film z lądowania rakiety i zobacz, jak rozpoczyna się nowa era wypraw kosmicznych:

PODOBNE POSTY

Odpowiedz