Proteza z Metal Gear Solid

Jesteśmy dopiero na początku drogi do tworzenia wysoce funkcjonalnych sztucznych kończyn. Na początku drogi, którą napędza branża gier komputerowych.

Konami, wydawca serii Metal Gear Solid, postanowił przeprowadzić eksperyment na żywym człowieku. Jej celem miało być stworzenie w bionicznej protezy, która przypominałaby tę, którą nosił Big Boss ze wspomnianej wcześniej serii gier. Studio zyskałoby reklamę, a ochotnik nowe, lepsze życie.

Firma otrzymała 60 zgłoszeń od ludzi, którzy zgodzili się wziąć udział w eksperymencie i sfilmować swoje zmagania z nową protezą. Szczęśliwcem okazał się James Young, bohater filmów zrealizowanych przy współudziale telewizji BBC, które zamieściliśmy w artykule.

Z technologicznego punktu widzenia mamy tu do czynienia z wysoce zaawansowaną technologią, nie jest to tylko i wyłącznie ładnie wyglądająca atrapa. Proteza warta jest 120 tysięcy dolarów, ładuje się ją za pośrednictwem złącza USB, a James kontroluje ją za pomocą skurczów mięśni. Choć nie jest na tyle silna, by unieść coś więcej niż małą protezę, dodaje Jamesowi pewności siebie, a innym okaleczonym nadzieje na to, że kiedyś będą mogli odzyskać utracone kończyny.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz