Project Treble – to narzędzie może zrewolucjonizować Androida

Google pracuje nad rozwiązaniem, które może zakończyć fragmentację rynku Androida.

Od lat powtarza się ten sam scenariusz – Google wypuszcza nową wersję systemu operacyjnego w połowie roku i przez kilka kolejnych miesięcy trafia ona zaledwie do kilku urządzeń na rynku. Mija kolejne pół roku i system zaczyna powoli się upowszechniać, ale dopiero po około dwóch latach zaczyna odgrywać istotną rolę w świecie Androida. Z iOS-em jest zgoła inaczej, niemal wszystkie urządzenia od razu otrzymują najnowszą aktualizację. Inżynierowie Google postanowili w końcu rozwiązać ten problem.

Project Treble miało być narzędziem, które przyspieszy wprowadzanie aktualizacji do nowych telefonów. Te w końcu miały zostać uniezależnione od operatorów, którzy często opóźniali udostępnienie aktualizacji do czasu, aż nie naniosą na nią autorskich poprawek. Project Treble ma to zmienić i wprowadzić dwuetapową aktualizację – poprawki od Google będą nanoszone niezależnie od tych wprowadzanych przez sprzedawców sprzętu.

Do niedawna wszystko wskazywało na to, że narzędzie to będzie dostępne wyłącznie dla posiadaczy urządzeń z najnowszym Androidem, co oznaczałoby, że będzie niemalże bezużyteczne – sprzętów tych nie ma jeszcze w sprzedaży i dopiero za kilkanaście miesięcy zaczną liczyć się na rynku. Na szczęście inżynierowie Google poszli po rozum do głowy i w rozmowie z dziennikarzami przyznali, ze pracują nad wdrożeniem Project Treble także na starsze urządzenia.

Mamy nadzieję, spełnią swoje obietnice i wkrótce problem fragmentacji rynku Androida zostanie definitywnie rozwiązany.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz