Procesory Qualcomma trafią na pecety

Duopol Intela oraz AMD może dobiec końca. Do walki na rynku komputerowym włącza się firma Qualcomm.

Firma Qualcomm to najbardziej rozpoznawalny producent procesorów dla smartfonów. Z jej produktów korzystają topowe telefony z Androidem oraz wielu przedstawicieli średniej i niższej półki cenowej. Korporacja nie chce jednak ograniczać swoich wpływów wyłącznie do branży mobilnej, planuje rzucić wyzwanie gigantom – Intelowi oraz AMD. Firma pracuje nad procesorem Snapdragon 1000, który miałby stanąć w szranki z budżetowymi procesorami pecetowymi Intela z serii Y oraz U.

O możliwościach samego procesora na razie nie wiadomo zbyt wiele, choć Qualcomm zaprezentował już platformę testową dla nowego Snapdragona, która składa się z 16 GB pamięci RAM, dwóch modułów pamięci 128 GB oraz gigabitowego portu WLAN. Procesor będzie zbudowany w oparciu o najnowszą architekturę Cortex-A76  i ma pobierać zaledwie 12 W energii.

To nie pierwszy mariaż Qualcomma z branżą komputerową, w 2016 roku firma podjęła rozmowy z Microsoftem w celu stworzenia zupełnie nowej kategorii produktów, nazwanej „zawsze podłączonymi pecetami”. Miałyby to być urządzenia pracujące w oparciu o architekturę ARM oraz w pełni funkcjonalnego Windowsa 10, stworzone głównie z myślą o komunikowaniu się za pośrednictwem internetu. Snapdragon 1000 będzie kolejnym produktem, który zawalczy z Intelem oraz AMD w segmencie tanich, budżetowych pecetów.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz