Pracownicy Google nie chcą pracować nad SI dla wojska

Tysiące pracowników Google zaprotestowało przeciwko wojskowej sztucznej inteligencji.

Choć Google jest jednym z liderów w branży zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji, pracownicy firmy nie chcą współpracować ze wszystkimi partnerami biznesowymi korporacji. Przeszło 3100 osób zatrudnionych w Google wysłało do CEO firmy, Sundara Pichaia, petycję wzywającą zarząd do wycofania się z partnerstwa z Pentagonem. Na mocy porozumienia podpisanego z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych inżynierowie wyszukiwarkowego giganta mieli zaprogramować sztuczną inteligencję zdolną do błyskawicznego analizowania zdjęć wykonanych za pośrednictwem dronów.

Umowę zawarto już w zeszłym miesiącu, ale dopiero po upublicznieniu tego faktu przez dziennikarzy The New York Times zrobiło się o niej naprawdę głośno. Mimo iż porozumienie zakładało, ze algorytm opracowany przez Google będzie wykorzystywany wyłącznie w zastosowaniach nie bojowych, naukowcy oraz inżynierowie wątpią w zapewnienia strony wojskowej twierdząc, że wykorzysta potencjał oprogramowania na polu bitwy.

Korporacja tłumaczy się, że Pentagon chce wykorzystywać oprogramowanie typu open-source, które dostępne jest powszechnie dla wszystkich użytkowników usługi Google Cloud. Mimo to pracownicy pozostają sceptyczni w stosunku do tej współpracy, nie można także wykluczyć, że jeśli wojsko dalej będzie korzystać ze sztucznej inteligencji od Google, odbije się to na reputacji oraz akcjach firmy.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz