Podwójna kamera okiem Apple

W tym roku zobaczyliśmy już kilka smartfonów z podwójnym aparatem. Apple też chce stworzyć taki gadżet, ale ma na niego zupełnie inny pomysł.

Jak wieść gminna niesie, inżynierowie Apple pracują nad aparatem dla iPhone’a 7 Plus, który będzie wyposażony w dwie soczewki główne. Na potwierdzenie tych plotek serwis MacRumors przytacza wniosek patentowy, który prezentuje dość unikalne zastosowanie dwóch obiektywów w smartfonie. iPhone miałby rejestrować jednocześnie i niezależnie obraz z dwóch kamer.

We wniosku patentowym opisano dwa współpracujące ze sobą aparaty – główny, który rejestruje szerokokątny obraz, oraz soczewkę z dużym zoomem, przeznaczoną do kręcenia oddalonych obiektów. Takie rozwiązanie pozwoli zasymulować optycznego zooma bez pogrubiania smartfona – jeśli użytkownik zechce skorzystać z klasycznego ujęcia, wykorzysta aparat główny, a  do zbliżeń przełączy się na soczewkę zoom. To jednak nie wszystko.

Najciekawszym rozwiązaniem jest możliwość jednoczesnego śledzenia obrazu z obu obiektywów. Przy takim ustawieniu ekran iPhone’a dzielony jest na pół i na jednej części wyświetla się obraz szerokokątny, na drugiej zaś przybliżony. Użytkownik może wskazać na szerokokątnym podglądzie, który fragment ujęcia chce zarejestrować z wykorzystaniem soczewki zoom. Aby lepiej wytłumaczyć działanie tego dziwacznego mechanizmu, dziennikarze MacRumors nagrali film poglądowy, który na żywo wyjaśnia działanie opatentowanego rozwiązania.

 

Oczywiście powyższy film nie jest oficjalną zapowiedzią, to tylko próba zwizualizowania patentu złożonego przez Apple. Trzeba przyznać, że nowa funkcja prezentuje się bardzo interesująco, pozostaje tylko zadać sobie pytanie, czy Tim Cook zdecyduje się wprowadzić ją do najnowszego iPhone’a, czy patent utknie na długie lata w projektowej zamrażalce.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz