Pierwsza piosenka od Google

Jeśli zastanawiasz się, co oznacza ten enigmatyczny tytuł, spieszymy z odpowiedzią: sztuczna inteligencja od Google właśnie napisała pierwszy utwór muzyczny.

Do niedawna wydawało nam się, że tylko twórcy będą bezpieczni po rewolucji sztucznej inteligencji, gdyż ta nie będzie w stanie tworzyć dzieł kultury. Myliliśmy się. Google odpalił program Magenta, w ramach którego uczy maszyny tworzyć sztukę i muzykę. Sztuczna inteligencja dość szybko połapała się, o co chodzi w sztuce i napisała swój pierwszy utwór na pianino, posłuchasz go pod tym linkiem.

Google chce, by w przyszłości projekt skupiał wokół siebie artystów, który będą rozwijać twórcze umiejętności Megnety, ale zanim to nastąpi, program przysłuży się samym muzykom – ma być narzędziem, dzięki którym twórcy poszerzą swoje umiejętności i w prosty i przystępny sposób będą w stanie tworzyć muzykę.

Magneta jest projektem opartym o rozwiązania open-source i jest częścią systemu Tensor Flow, kod oprogramowania można pobrać także za pośrednictwem witryny GitHub. Google wierzy, że wraz z upływem czasu projekt rozwinie się, a sztuczna inteligencja przysłuży się do powstania nowych dzieł sztuki. Warto przy okazji zadać sobie pytanie, kiedy twórcy zbuntują się. W końcu gdy maszyny zaczną lepiej sprawdzać się w artystycznych dziedzinach, niż ludzie, wielu uznanych artystów może stracić pracę.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz