OpenAI zmierzy się z mistrzami DotA2

Sztuczna inteligencja spróbuje pokonań mistrzowską drużynę DotA2.

Gracze komputerowi są zaznajomieni ze sztuczną inteligencją. Od początku istnienia tej branży programiści wykorzystywali zaawansowane algorytmy do rzucania graczom wyzwania – wszystkie gry jednoosobowe, w których spotykamy komputerowych przeciwników, polegają na czymś w rodzaju sztucznej inteligencji. Na początku cyfrowi wrogowie korzystali z prostych układów zależności, aby reagować na nasze poczynania, ale wraz z rozwojem tej gałęzi rozrywki coraz częściej sięgano po znacznie bardziej skomplikowane algorytmy, zdolne do analizowania ruchów gracza w czasie rzeczywistym. To jednak dopiero początek – OpenAI to sztuczna inteligencja stworzona po to, aby poradzić sobie z zawodowcami, dla których granie jest sposobem na życie i zarabianie pieniędzy.

Przed tą sztuczną inteligencją postawiono nie lada zadanie – podczas największego turnieju DotA 2, The International organizowanego przez firmę Valve, algorytm stanie do walki z drużyną mistrzów. Jej zadanie będzie dość proste – będzie musiała udowodnić, że komputer może myśleć równie kreatywnie co człowiek i potrafi współpracować dla wspólnego dobra. Warto bowiem zauważyć, ze OpenAI stanęła już w szranki z człowiekiem, udowadniając, że jest w stanie pokonać go w meczu jeden na jeden. W trakcie The International będzie miał o wiele trudniejsze zadanie – będzie musiał pokonać całą drużynę.

Jak zauważają programiści, zadanie to jest piekielnie trudne ze względu na konieczność koordynowania zadań każdej z postaci kontrolowanej przez SI i prowadzenie ich w taki sposób, aby działały jako grupa, uzupełniali się i nie wychodzili przed szereg. Podczas pierwszych testów okazywało się, że poszczególni komputerowi gracze dużo chętniej grali na własną rękę i wykazywali się samolubnością niż poświęcali dla dobra drużyny, przez co algorytm okazał się nieefektywny w starciu grupowym.

Na szczęście – dla OpenAI – błędy te udało się naprawić. Wykorzystano do tego mechanizm uczenia maszynowego, w ramach którego komputerowe boty przegrały miliony, jeśli nie miliardy gier – w ramach przygotowania do mistrzostw sztuczna inteligencja rozegrała tyle meczów, ile człowiek byłby w stanie zaliczyć w ciągu 180 lat nieustannej gry.

Jesteśmy ciekawi, kto w tym starciu okaże się zwycięzcą.

Odpowiedz