Opanuj iOS-a 11

Zaktualizowałeś już iPhone’a oraz iPada? Znaleźliśmy najciekawsze funkcje nowej wersji systemu mobilnego od Apple, które usprawnią korzystanie z telefonu i tabletu.

Dopasuj skróty

W iOS 11 znacząco poprawiono Centrum Sterowania, dzięki czemu możesz zdecydować, co się w nim wyświetli. Często korzystasz ze stopera, za to budzik uważasz za zbędny? Dobra informacja, możesz dodać ten pierwszy do Centrum Sterowania i pozbyć się tego drugiego.

Oszczędzaj miejsce

Najnowsze gry, filmy w 4K i dziesiątki zdjęć zrobionych każdego dnia – wszystko to błyskawicznie zapycha pamięć. Aby zapanować nad tym natłokiem danych, wejdź w Ustawienia > Ogólne > iPhone/iPad (pamięć). W tym miejscu automatycznie odinstalujesz nieużywane aplikacje, ale zachowasz zapisane przez nie dane – użyj tej funkcji do pozbycia się pamięciożernych gier, do których będziesz chciał powrócić w przyszłości.

Bezpieczna jazda

Twój iPhone chce, abyś poczuł się bezpiecznie za kierownicą, dlatego zasugeruje automatyczne włączenie opcji Nie przeszkadzać podczas jazdy. Niestety, czasami telefon aktywuje ją, kiedy siedzisz na miejscu pasażera lub przemieszczasz się pociągiem. Na szczęście możesz  ręcznie wyłączyć ją w Ustawieniach w zakładce Nie przeszkadzać.

Użyj skanera

Pamiętasz, jak wyglądał twój pierwszy skaner? Pewnie zajmował połowę biurka. Od momentu premiery iOS-a 11 nie musisz nawet instalować zewnętrznej aplikacji, aby zeskanować pliki przy użyciu telefonu. Odpal Notatki, naciśnij symbol plusa i wybierz opcję Skanuj dokumenty. Aplikacja automatycznie przytnie i wyprostuje dokument. Stuknij w przycisk Zachowaj, aby zapisać notatkę.

Szybkie adnotacje

Już w poprzednich iOS-ach jednoczesne naciśnięcie przycisku Home i Uśpienia pozwalało zrobić zrzut ekranu. Premiera nowej wersji oddała w nasze ręce narzędzie do prostej edycji tych obrazów. Tuż po przechwyceniu obrazu, w rogu ekranu pojawi się jego miniaturka. Stuknij w nią, aby przyciąć grafikę, dodać go niej tekst lub wprowadzić odręczna notatkę.

Zadbaj o oczy

Miłośnicy Apple dobrze znają funkcję Night Shift. Dzięki niej telefon po zmroku  automatycznie ociepla wyświetlane barwy, aby nie męczyć naszego wzroku. Firma dodała do niej Filtry barwne, które ułatwią korzystanie z urządzenia osobom z różnymi wadami wzroku. Znajdziesz je w tym miejscu: Ustawienia > Ogólne > Dostępność > Udogodnienia ekranu.

Kontroluj światło

Chcesz wyłączyć opcję autorozjaśniania w Centrum Sterowania? Masz problem, już jej tam nie znajdziesz. Na szczęście nie wycięto ją, znajdziesz ją w tym miejscu: Ustawienia > Ogólne > Dostępność > Udogodnienia wyświetlacza.

Przeciągnij i upuść

System iOS 11 na iPadzie pozwoli korzystać z funkcji „przeciągnij i upuść” i przerzucać treści pomiędzy aplikacjami. Odpal dwie aplikacje w trybie Split View. Przytrzymaj palec na obrazie, zdjęciu lub linku, który chcesz skopiować i przesuń palec nad drugą aplikację. Jeśli pracujesz w trybie pełnoekranowym, przytrzymaj palec na kopiowanej treści, dwukrotnie stuknij w przycisk Home i wybierz aplikację, do których chcesz coś skopiować.

Pisz szybciej

Niezależnie od tego, czy korzystasz z iPada, czy z iPhone’a, iOS 11 pomoże ci szybciej wprowadzać teksty. Przyjrzyj się klawiaturze w iPadzie – nad każdą literą i cyfrą umieszczono mały szary znaczek (#, €, @ etc.). Wywołasz je przytrzymując palec na przycisku i przesuwając go w dół. Z kolei na iPhonie możesz wyświetlić klawiaturę z lewej lub prawej krawędzi ekranu, aby ułatwić wprowadzanie tekstu jedną ręką.

Zmień kluczowe zdjęcie

Zaznacz zdjęcie Live Photo w galerii i wybierz opcję Edycja. Przesuń suwak na linii czasu, aby znaleźć interesujące cię ujęcie, stuknij w daną klatkę i wybierz opcję Utwórz zdjęcie kluczowe. Gotowe.

Zapisz to, co widać na ekranie

W iPhonie możesz dodać przycisk Nagranie ekranu w Centrum Sterowania. Kiedy w niego stukniesz, telefon zacznie nagrywać wszystko to, co dzieje się na wyświetlaczu. Jeśli chcesz przerwać rejestrację, stuknij w czerwony pasek przy górnej krawędzi i wybierz opcję Zatrzymaj. Nagrania pojawią się w aplikacji Zdjęcia, za pomocą której będziesz mógł je edytować, przycinać i dzielić się nimi ze światem.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz