Olimpiada najwyższej jakości

Przyzwyczaiłeś się do 4K i zachwalasz treści w wysokiej rozdzielczości? Świetnie, to odzwyczaj się od nich i wespnij na kolejny poziom przyjemności.

Igrzyska Olimpijskie w Rio będą nie tylko szansą na wypromowanie Ameryki Południowej, to także wielki sprawdzian nowych technologii strumieniowania danych. Transmisje z zawodów będą nagrywane w rozdzielczości 8K z  22.2-kanałowym dźwiękiem przestrzennym, a wszystko będzie funkcjonowało w rzeczywistości rozszerzonej.

Zanim jednak rzucisz się do sklepu po nowy telewizor i zestaw audio, musisz uświadomić sobie, że te nowinki przeznaczone są dla bardzo wąskiego grona odbiorców i zaledwie 130 z 7000 godzin relacji będzie transmitowanych w 8K. Co więcej, aby korzystać z takich przyjemności, musisz wydać pół miliona złotych na telewizor Sharpa, który jako jedyny odbiornik na świecie będzie w stanie przetworzyć obraz i dźwięk tak wysokiej jakości. Ach, jest jeszcze jeden mały problem – z usługi skorzystają wyłącznie mieszkańcy Japonii.

Powód jest prosty – Japończycy przygotowują się do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku i traktują Rio jak wielki poligon doświadczalny. W swoich planach mają znacznie więcej niż tylko nagrywanie zmagań sportowców w rozdzielczości 8K. Mówi się, że za cztery lata zobaczymy pierwsze hologramy wykorzystane do relacjonowania zawodów.

Odbiorcom spoza Japonii pozostanie oglądanie relacji w rozdzielczości FullHD z dźwiękiem 5.1. Do tego dojdzie możliwość śledzenia ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk za pośrednictwem okularów VR. Dość skromny pakiet w porównaniu do tego, co doświadczą Japończycy, ale już teraz widać, że Igrzyska Olimpijskie powoli zmierzają w stronę zaawansowanej cyfryzacji. Niewykluczone, że za kilkadziesiąt lat wszystkie zmagania obejrzymy za pośrednictwem okularów VR i zobaczymy dokładnie to, co widzi obserwowany przez nas sportowiec.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz