Nokia wraca do gry

Telefony Nokii dopiero niedawno wróciły na rynek, ale już teraz widać, że odniosły sukces.

Z powrotem słynnej marki z fińskim rodowodem mamy kilka problemów. Przede wszystkim nie ma zbyt wiele wspólnego z dawną, kultową firmą. Dziś prawa do marki posiada firma HMD Global i to ona jest tak naprawdę odpowiedzialna za produkcję nowych urządzeń. Poza tym najnowsze Nokie nie są doskonałe – owszem, wiele z nich to bardzo dobre sprzęty, jednak do liderów na rynku bardzo im daleko, zarówno pod względem jakości, innowacyjności, jaki i sprzedaży. Mimo to przed firmą rozciąga się świetlana przyszłość.

Neil Shah, analityk z Counterpoint, podzielił się na Twitterze niezwykle interesującymi danymi na temat sprzedaży telefonów HMD Global na przestrzeni ostatnich miesięcy. W czwartym kwartale 2017 roku firma sprzedała 4,4 miliona urządzeń z logo Nokii. W skali całego świata to liczba niewielka, zapewniła marce dopiero 11 miejsce na liście najlepiej sprzedających się telefonów. Ale znacznie ważniejsze jest to, jakich konkurentów udało jej się prześcignąć.

HTC, Sony, Lenovo i Asus to weterani branży mobilnej, mimo to dali się prześcignąć Nokii, która dopiero raczkuje na rynku smartfonowym i oferuje znacznie gorsze rozwiązania niż ci, których przegoniła. Warto zauważyć, że w tyle zostawiła producentów jednych z najlepszych urządzeń mobilnych ostatnich lat, czyli Google oraz OnePlus.

Skąd tak wysoka pozycja tej marki? Prawdopodobnie wpływ na stosunkowo wysoką pozycję Nokii miały rynki rozwijające się, na które trafiło wiele prostych i tanich smartfonów. HMD Global chce w pierwszej kolejności zawalczyć o mniej zamożnego klienta azjatyckiego, a dopiero później zaplanować szturm na największe rynki. Czy to może się udać? Oczywiście, w końcu w ostatnich latach dokładnie w ten sposób Xiaomi wybiło się na całym świecie i dziś co bez przerwy podbiera klientów największym graczom na rynku. Mamy nadzieję, że Nokia pójdzie w jej ślady.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz