Nobla z literatury dla robota?

Okazuje się, że nie jest to takie niemożliwe, jak mogłoby się wydawać. Japońscy naukowcy zrobili ważny krok w stronę stworzenia kreatywnej sztucznej inteligencji.

Nie mamy problemu z wykreowaniem maszyny, która nauczy się grać na poziomie mistrzowskim w grę planszową – to czysta matematyka. Jednak znacznie trudniej zmusić sztuczną inteligencję do abstrakcyjnego myślenia. Lecz naukowcy z Future University Hakodate odnieśli pierwszy, poważny sukces w tej dziedzinie – powieść napisana przy współudziale sztucznej inteligencji została zaakceptowana przez jury konkursu literackiego Hoshi Shinichi Literary Award.

Za projekt odpowiada profesor Hitoshi Matsubara, który zaprojektował wspomnianą sztuczną inteligencję i pozwolił jej tworzyć. Na wstępie Hitoshi ustalił płeć głównego bohatera i zarysował główną oś wydarzeń. Następnie wskazał listę słów, wyrażeń i zdań, które powinny znaleźć się w powieści i pozwolił wykonać resztę pracy komputerowi. Tak powstała powieść Konpyuta ga shosetsu wo kaku hi, („Dzień, w którym komputer napisał powieść”) opowiadająca o sztucznej inteligencji, która postanowiła wziąć odpowiedzialność za ludzkość po tym, jak odkryła w sobie talent pisarski.

Po raz pierwszy w historii przyznawania nagrody jury dopuściło do finału powieść napisaną przy współudziale maszyny. W tym roku spośród 1450 zgłoszeń takich powieści było aż 11, a Hitoshi ma prawo już teraz czuć się zwycięzcą, gdyż jury nie miało informacji o tym, które z tekstów były pisane przez człowieka, a które przez sztuczną inteligencję. Nawet jeśli „Dzień, w którym komputer napisał powieść” nie zdobędzie głównej nagrody, już teraz możemy snuć wizje tego, jak za kilkadziesiąt lat będzie wyglądał świat literacki. Być może najlepszymi powieściopisarzami nie będą urodzeni bajarze lecz maszyny zaprojektowane przez utalentowanych informatyków?

PODOBNE POSTY

Odpowiedz