Naukowcy opracowali syntetyczne mięśnie

Nowy wynalazek naukowców przybliży nas do stworzenia robotów przypominających ludzi.

Już dziś wielkie korporacje produkują humanoidalne roboty, jednak mimo powierzchownego podobieństwa, zbudowane są zgoła odmiennie od człowieka. I nie mam tu na myśli wyłącznie tego, z czego są zbudowane, ale jak je zaprojektowano. Kończyny robotów poruszane są za pomocą serwomotorów, hydrauliki bądź innych technologii, które są zupełnie niepodobne do układu ruchowego człowieka. Naukowcy z Columbia Engineering postanowili to zmienić i opracowali materiał wykonany za pośrednictwem technologii druku 3D, który zachowuje się tak, jak ludzkie mięśnie: kurczy się, rozkurcza i skręca, a do tego jest tak wytrzymały, że podniesie przedmioty nawet 1000-krotnie cięższe od własnej wagi. Dzięki temu wynalazkowi będziemy w stanie konstruować zarówno supersilne roboty, jak i maszyny zwinne i lekkie o sile zbliżonej do człowieka. Na poniższym filmie zaprezentowano działanie tej technologii.

Jeśli projekt wyjdzie z fazy prototypu i doczeka się wdrożenia na masową skalę, będziemy świadkami narodzin robotów, które wyglądają i ruszają się tak, jak ludzie. Jak zauważył jeden z naukowców biorących udział w badaniu, Hod Lipson, wielu jego kolegów skupia się głównie na stworzeniu idealnej sztucznej inteligencji, zupełnie ignorując badania nad motoryką maszyn. A jeśli chcemy stworzyć maszyny, które będą wyglądać i funkcjonować jak ludzie, muszą zarówno myśleć, jak i poruszać się jak człowiek.

Ale zanim dojdzie do stworzenia „ludzkiej” maszyny, musi minąć jeszcze wiele miesięcy. Zaprojektowanie syntetycznych mięśni to pierwszy krok w tę stronę, kolejnym będzie nauczenie sztucznej inteligencji, jak nimi poruszać, aby idealnie imitowały ruch człowieka.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz