Najpierw psy potem ludzie. Naukowcy odwrócą proces starzenia

Startup Rejuvenate Bio chce wydłużyć życie psom, aby w przyszłości odmłodzić człowieka.

Ludzkość od lat szukała sposobu na powstrzymanie śmierci. Eliksiry młodość, magiczne zaklęcia – wszystko to było na nic. Ale dziś do gry wkracza nauka. Naukowcy Rejuvenate Bio pracują nad terapią genową, która może cofnąć proces starzenia, a w pierwszej kolejności skorzystają na niej nasze psy.

George Church z Harvard Medical School, jeden ze współzałożycieli startupu, w kwietniowej rozmowie z podcasterem Robem Reidem podzielił się wynikami badań swojej firmy. Jak zauważył, po pierwszych eksperymentach przeprowadzonych na myszach zespół badawczy jest gotów zrobić kolejny krok na drodze do walki ze starością i rozpocząć proces odmładzania naszych czworonożnych przyjaciół. A to nie koniec pracy, jaką ma przed sobą Rejuvenate Bio. Docelowym zadaniem startupu jest opracowanie terapii, która skutecznie opóźni proces starzenia się u człowieka.

Zespół Churcha rozpoczął swoje badania od eksperymentów na owadach, które wykazały, że zmodyfikowanie kilku genów może wydłużyć długość życia nawet dwukrotnie. W przypadku myszy okryto podobną zależność, jednak w tym przypadku badania polegały na przeprowadzeniu transfuzji krwi od młodszej myszy do starszej. Eksperyment ten również zakończył się sukcesem – niektóre biomarkery poprawiły się, co można utożsamiać z odmłodzeniem organizmu. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie badań na psach. Naukowcy otrzymali już stosowne zezwolenia i wkrótce przystąpią do pracy – chcą zbadać, w jaki sposób można zapobiec zawałom serca u spanieli oraz dobermanów. Jeśli uda im się znaleźć geny minimalizujące ryzyko zawału, wyniki badań mogą posłużyć się do wydłużenia naszego życia.

Źródło

PODOBNE POSTY

Odpowiedz