Magazyn Wysokiego Składowania – Amica chce podbić Europę

Autor 19/09/17 Praca Brak komentarzy

Odwiedziliśmy nowoczesny, olbrzymi magazyn, w którym Amica będzie gromadzić urządzenia dystrybuowane na całą Europę.

Niemal równo rok temu, 9 września 2016 roku, ekipa budowlana wmurowała kamień węgielny w nowy magazyn we Wronkach. Pierwsze miesiące prac nie zwiastowały, że w tym miejscu powstanie budynek wyjątkowy na skalę Polski i Europy. Po roku ciężkich prac Amica zrealizowała inwestycję, którą planowano już od 2014 roku. Powstał magazyn, dzięki któremu polska firma będzie mogła konkurować z producentami sprzętu AGD w kraju i zagranicą.

Magazyn Wysokiego Składowania, bo o nim tu mowa, góruje nad okoliczną zabudową. Do jego wzniesienia zużyto 2500 ton stali oraz 10000 ton betonu, wznosi się na przeszło 46 metrów i jest największym magazynem w Polsce i jednym z najwyższych w Europie. Największe wrażenie robi rozmiar samej hali: na 6500 m2 powierzchni skrywa 26 tysięcy miejsc paletowych. Aby uświadomić sobie ogrom tej konstrukcji, warto wspomnieć, że hala pomieści aż 230 tysięcy urządzeń klasyfikowanych jako duży sprzęt AGD. Lodówki, kuchenki, płyty indukcyjne – to tu Amica będzie składować wszystkie produkty, które w przyszłości trafią na europejskie rynki.

Jak zauważył Jacek Rutkowski, prezes Grupy Amica, firma jest dziś nie tylko obecna na 55 rynkach zagranicznych, a dotychczasowe magazyny nie były wystarczająco nowoczesne i pojemne, aby napędzić ekspansję marki, która jest wiodącym producentem AGD w Polsce. Jeśli firma miała dalej się rozwijać i na równi konkurować z europejskimi rywalami, nie można było zwlekać z rozbudową centrum logistycznego.

DCIM100MEDIADJI_0005.JPG

Zanim wbito pierwszą łopatę pod budowę magazynu, dyrektor inwestycji Tomasz Machaj odwiedził ze swoim zespołem inne obiekty tego typu, aby poznać specyfikę funkcjonowania takich wielkogabarytowych konstrukcji oraz metody na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz sprzętom, które będą gromadzone w nowym magazynie.

Po wielu miesiącach pracy udało się stworzyć obiekt, który jest nie tylko niezwykle bezpieczny, ale także w pełni zautomatyzowany. Pracę magazynu będzie kontrolowało oprogramowanie, które zadba o jak najefektywniejsze funkcjonowanie obiektu. Dzięki systemowi autonomicznego sterowania można ułożyć około 1600 artykułów na godzinę, co przełoży się na sprawniejsze i szybsze dostarczenie produktów do klientów.

Przy tak dużej inwestycji oszczędności będą odczuwalne po latach. Towar będzie trafiał do naszych klientów przynajmniej o dobę szybciej, a zapas będzie praktycznie w jednym miejscu. Nowa technologia pracy pozwoli też uprościć nasze procesy zarządzania tak dużą ilością produktów i praktycznie natychmiast kierować transport potrzebnych urządzeń AGD na konkretne rynki – charakteryzuje inwestycję dyrektor ds. logistyki, Paweł Pszczółkowski.

Amica już na etapie prac projektowych zatroszczyła się o to, aby budynek spełniał swoją funkcję nie naprzykrzając się okolicznym mieszkańcom. Wszystkie systemy instalacji zaprojektowano w taki sposób, aby nie generowały ani hałasu, ani zanieczyszczeń. Zmieniono także procedury logistyczne i uruchomiono system awizacji transportów. Takie rozwiązanie pozwoli zminimalizować ryzyko intensyfikacji ruchu ciężarowego w krótkim czasie, co przełoży się na poprawę komfortu komunikacyjnego okolicznych miejscowości.

Powstanie Magazynu Wysokiego Składowania to pierwszy krok firmy w stronę spopularyzowania marki na rynkach europejskich. Cel jest prosty: w ciągu najbliższych kilku lat Amica ma się stać jednym z czołowych dostawców sprzętu AGD w Europie. Na razie przedstawiciele firmy nawet nie marzą o podboju rynków Amerykańskiego i Azjatyckiego, choć nie można wykluczyć, że europejski sukces może otworzyć im drogę na dalszą ekspansję.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz